Photoshop yalanına Kur`an ayetli delil
Dev bir iskelet bulunduğunu düşünün. Bütün basın sefer olmaz mı? Böyle basit bir mantık bile bu fotoğrafın yalan olduğunu bulmaya yeterken, gerçek olduğunu ileri sürenler ve hatta bu yalana Kur`an ayeti ile destek verenler bile çıktı. İşin gerçeği bu bir photoshop hilesi idi. İşte yalanın öyküsü.
Birçok Müslüman ülkenin gazetelerine de konu olan haberlerde iskeletin helikopterden çekildiği belirtilen bir fotoğrafı da yer alıyordu.

``Son günlerde internette dolaşan bir insan iskeleti fotoğrafı görenleri şaşkına çeviriyor. Çünkü iskeletin devasa büyüklükteki bir insana ait olduğu iddia ediliyor. Akıllara gelen ilk soru ise ``Acaba bu fotoğraf gerçek mi değil mi?`` İddia o ki, iskelet geçtiğimiz Nisan ayında Suudi Arabistan`da gaz araştırması yapan bir grup tarafından tesadüfen bulundu. Mühendisler durumu yetkililere bildirince bölgeye giriş çıkışları yasaklanıp araştırmalara başlandı.`` diye verilen haberler hadi okuyucu okuyor mantığı ile masum görülsün. Peki karanlık yanlar neden belirtilmez? Bunun mantığına bizim gazetecilik mantığımızla cevap bulmak pek mümkün değil.

Bu yalan haber araştırılıp soruşturulmadan gerçekmiş gibi bazı internet sitelerinin sayfalarına aktarıldı ve gizemli bir gerçek varmış izlemi uyandırıldı.

İşin garibi yüzlerce kişi bunun gerçek olduğuna inanıp, ``neden bu konuyu siz haber yapmadınız?`` diye sordu.

Son olarak dün akşam aziz dostum Osman Bolad telefonla arayarak fena halde hesap sordu.

- ``Yaşar sen şu iskelet resmini gördün mü?``
- ``Hangi iskelet?``
- ``Yahu nasıl editörsün günlerdir herkes onu konuşuyor!``
- ``Ha! Şu dev iskelet! görmez olur muyum yahu!``
- ``Eee niye haber yapmadınız peki?``

``Yapma etme Osman`ım, sevgili kardeşim böyle bir haber doğru olsa bütün medya ordusu oraya akmaz mı? Bana göre bu ciddiye alınacak bir fotoğraf değil. Photoshop hilesi bana göre, bu belli`` dedim.

Dostumu ne kadar inandırdım bilemem. Çünkü telefonu kapatırken, ``Sen gene bi düşün!`` dedi.

``Sen de mi Osman!`` diye düşündüm içimden ve ``pes`` dedim.

Tevaffuk bu ya sabah uyanıp serviste Vatan Gazetesini açtığımda aynı fotoğrafı bir daha gördüm. Hani olaylara adı karıştırılan gazete var ya işte o. Doğrusu böyle bir haber vardı ben mi atladım, yoksa onlar da mı bu tufaya geldi bilmiyorum.

``İnsaf yahu!`` diyemeden yanındaki başlığı gördüm ve rahatladım. Nihayet photoshop yalanına getirilen delliler çürütülmüştü.

İşin garibi, `yalan ne kadar büyük olursa o kadar çok inanan olur derler ya` bu yalanın gerçek olabileceğine inandırmak için kullanılanlar arasında bir de eski Diyanet işleri Başkanı vardı.

Söz konusu haberlerde:

``Diyanet işleri eski Başkanı Süleyman Ateş`de , iddiayı doğruluyor.. Vatan Gazetesi`nin bu konudaki sorusunu cevaplandıran Ateş şunları söylüyor: ``Evet, Kuran`da Ad kavminden olan kimselerin çok iri ve kuvvetli olduğu belirtiliyor. Ad kavmi zulmeden bir kavme dönüşünce de Allah onları yok etmiştir.`` deniliyordu.

Aslında bu ifadede Ateş resmi doğrulamıyor, sadece Ad Kavmi`nin boyutlarını söylüyor. Ama haberin veriliş biçimi bile tamamen spekülasyon olduğu için bunu tartışmaya bile gerek yok.

Ve işte gerçek: Dev İskelet Bilgisyar hilesi çıktı.

Suuidi Arabistan`da bir kazı sonrasında ortaşa çıktığı iddiasıyla internette dolaşan insan iskeleti, bilgisayar proğrmı ile üretilmiş.

Son günlerdeki en popüler internet geyiklerinin birinin ardındaki sır aydınlandı. Dev iskeletin görüntü üzerinde değişikliğe imkan tanıyan ``photoshop`` ile yapıldığı belirlendi.

Dev iskelet görüntüsü aslında, yarışmacılardan `arkeolojik bir muziplik` üretmelerini isteyen [url=http://www.worth1000.com]Worth1000.com | Photoshop Contests | Are you Worthy™ | home page[/url] adlı internet sitesine gönderilen pek çok çalışmadan sadece biriydi.

Bu sitenin düzenlediği yarışmaya gönderilen fotoğraflardan olan bu istkelet nasılsa birilerine `gerçek` diye yutturulmuş ve sonunda ayetlerden delil getirilecek kadar büyük bir yalan tasarlanmıştı.

İşin özünde bu kadar basit bir gerçek vardı. Tabi `copy paste` editörlüğü biraz kımıldamayı göze alıp, araştırma yorgunluğu göze alınabilseydi böyle bir haber yapmamıza bile gerek olmayacaktı.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 994
favori
like
share
poyraz Tarih: 24.08.2007 18:47
ellerine saglık
VULKAN Tarih: 24.08.2007 10:35
düşüncelerinizi yazarsanız sevinirim
VULKAN Tarih: 23.08.2007 22:17
arkadaşlar alttaki resimi herkes bir yerden hatırlamış olacaktır. hatırlamayanlara birkaç ay evveline kadar herkesin dilinde dolaşan hani şu hikaye vardı. hollandada bir kız annesine kızıpta KURAN'ını fırlatan kızın hikayesi hatırlamışsınızdır. arkadaşlar demek istediğim şu ki elinizle dokunup görmediğiniz şeyler birer aldatmacadır.bu aldatmacaya gerek avrupada İNCİL'i kullansınlar; Müslüman ülkelerdede KURAN'ı kullansınlar inanmayalım.