İNCESU

Kayseri İncesu İlçesi

İlçenin adı, antik çağda Sadoora diye anılmaktaydı. Bugünkü adını ise, ilçeden akan İncesu Deresi vermiştir. 1670 yılında Merzifonlu Kara Mustafa Paşa tarafından kurulmuştur. 19.yy' da Bucak, aynı yüzyılın sonlarına doğru da ilçe olmuştur.

İlçe, kuzey rüzgarlarına açık olduğu için, step iklimi görüntüsü verir. Burada ilkbahar aylarında bol yağmur düşer. Yazları sıcak ve kurak, kışları ,soğuk ve yağışlıdır.

İlçenin iklimi, step iklimi özelliğine sahiptir. Kışın bol kar yağar. Yazın oldukça sıcaktır.

İncesu, son yıllarda büyük gelişmeler kaydeden önemli bir ilçe durumuna gelmiştir. 1984 yılında açılan Taksan' ın ilçenin güney. Ucunda bulunması, Kayseri'deki sanayileşmede bu ilçeyi de içine almış olmaktadır. 1977'de açılan Çinkur 'da ilçenin topraklarında bulunduğu için. burası önemli bir ağır sanayii yatırım bölgesi durumuna gelmiştir. Bundan ayrı olarak, ilçede çeşitli meslek gruplarından 45 atölye ve işyeri bulunmaktadır.

İncesu, halıcılıkta önemli bir yere sahiptir. Burada çevrenin genel özelliklerine uygun el halıları dokunmaktadır.

İlçenin toprakları tarıma fazla elverişli değildir. Güney kesimindeki alanlarda tarım yapılmaktadır. Burada bağcılık büyük ölçüde gelişmiştir. Kaliteli üzüm yetiştirilir.

Merzifonlu Kara Mustafa Paşa'nın burada yaptırdığı kervansaray, önemli bir tarihi eserdir. İlçe arazisinin kuzey ucunda bulunan ve Kızılırmak üzerinde Mimar Sinan tarafından yapılan Tekgöz Köprüsü'de sözü edilmesi gereken bir başka kıymetli eserdir. İlçede bunlardan başka çeşitli camiler de önemli eserlerdendir.

İncesu geleneksel halk oyunlarımızın oynandığı bir ilçemizdir. Kendine has herhangi bir oyunu yoktur. Çevrede halay, sinsin, yumruk gibi oyunlar özellikle düğünlerde oynanmaktadır. Düğünlerde arap oyunu adıyla bir oyunda oynanır.

İlçenin eğitim seviyesi iyidir. Açılan yeni ilkokullara ilave olarak ortaokul ve lise de bulunmaktadır. Ayrıca meslek liseleri de vardır.

İşletilen her hangi bir madeni yoksa da, çevredeki dağlarda Çinko, Kurşun ve Krom rezervlerinin olduğu tespit edilmiştir Buradaki Çinko, Kurşun Fabrikası'na madenler, Yahyalı ve Develi'deki ocaklardan getirilmektedir.

İlçenin ticareti giderek gelişme göstermektedir, özellikle transit yolu üzerinde oluşu ve yeni kurulan fabrikaların ilçede Meskenleşmeye hız kazandırması ticari hüviyetini de çeşitlendirmiştir. İlçede halen 90 adet ticari işyeri vardır. Bunun 60 kadarı 5 milyon sermayeyle küçük dükkanlar, diğerleri ise daha büyük işletmelerdir.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1152
favori
like
share