YEŞİLHİSAR

Kayseri Yeşilhisar İlçesi

Antik çağa kadar uzanan tarihi olan bu ilçemizin, o dönemdeki adı Sarki'dir. Daha sonra Türkler'in eline geçince Develi Karahisar'ı adını aldı. Bilahare buradaki tarihi kalıntılarla, yeşillik oluşu birleştirilerek ilçeye Yeşilhisar adı verildi. 1948 yılında ilçe oldu.

Kayseri'ye 67 km. mesafede ve ilin güneyindedir. 988 Km2 'lik alanı vardır. Kurbağa Gölü ile Çibik Sazlığı önemli yer tutar. İlçede ayrıca adıyla anılan içmeceler oldukça meşhurdur. Ülkenin genelinden buraya çok sayıda insan tedaviye gelir. Akdağ, Karadağ, Masadağ gibi dağlarıyla, Soğanlı Çayı ve bu çay üzerindeki Akköy barajıyla Yeşilhisar tabii görünümünü tamamlar. Ormanlık alanı da olan Yeşilhisar, kuzeyindeki düzlük alanlarıyla tarıma elverişli bir ilçe durumunu korur.

Yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve yağışlıdır. Yeşilhisar, güney iklimine açık olduğu için, kış aylarında nisbeten ılık bir mevsim geçirir. Güney rüzgarlarına açık oluşu, buraya ilkbahar ve sonbaharda bol yağmur yağmasınada sebep olur.

Yeşilhisar, Kayseri - Adana karayolu üzerinde olmasına rağmen, sanayiini pek fazla geliştirememiştir. Burada ancak ilçe halkının temel ihtiyaçlarına cevap verebilecek nitelikte 58 adet küçük çaplı atölye bulunmaktadır.

Yeşilhisar eski çağlarda Karahisar halılarıyla tanınmıştır ve bu halıların özelliğini koruyarak el sanatlarını sürdürmektedir. İlçede bundan başka kilim, çorap gibi temel ihtiyaç maddeleride üretilmektedir.

Yeşilhisar'ın sulama imkanları iyi olduğu için, burada sulu tarım gelişmiştir. Bunun içinde meyve ve sebze bahçeleri çoktur. Üzümleri meşhurdur.

Yeşilhisar, güneyden Anadolu'ya gelen akımlara yol veren Gülek Boğazı'nın açtığı yol üzerinde olduğu için, her dönem deki değişik ırkların insanlarını görmüştür. Bunun için de burada tarihi eserlerin sayısı artmıştır. İlçedeki Karahisar'dan, Zengibar Kalesi, Eratna Camii ile Hamza Paşa Camii vardır. Ayrıca, Kapadokya bölgesinin güney ucunda yer alan Soğanlı Harabeleri de bu ilçe sınırları içerisindedir.

İlçe eğitim yönünden gelişmiştir. İlkokullar yeterli sayılırlar. Orta öğretimde ise lise ve çeşitli meslek okulları vardır. Bu okullar ihtiyaca cevap verecek durumdadır.

Yeşilhisar, madencilik bakımından zengindir. Burada Eğriköyde Demir çıkarılır. Bu cevher, Karabük Demir Çelik Tesislerine gönderilir. Kayadibinde çıkarılan kömür ise mahalli tüketim için kullanılır ve çevreye pazarlanır. Çevrede bulunan Çinko'da Çinkur'da değerlendirilmektedir

Yeşilhisar Ticari İmkanları bakımından sınırlıdır. Ancak kendi iç talebini karşılamaktadır. 119 işyeri vardır. Bunların çoğunluğu küçük çaplıdır. Büyük bazı firmalar da oluşmuştur. Bu firmalar da buradaki başta Elma olmak üzere diğer meyveleri, sebze ve tahılı ülkeye pazarlamaktadırlar.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1386
favori
like
share