KOCASİNAN

Kayseri Kocasinan ilçesi

Kocasinan'a bu ad, büyük Türk sanatkarı Mimar Sinan'dan dolayı verildi. Kayseri'den dünya mimarisine armağan edilen Sinan böylece daha da ebedileştirilmiş olmaktadır. 07/12/1988 tarihinde, 3508 saylı Kanunla Kayeri'nin boydan kuzey kesimini oluşturan bu semt ilçe olmuştur.

Kayseri Merkez ilçenin 1988 yılında 3508 Sayılı kanunla iki ilçeye ayrılmasından sonra oluşturulan bu ilçe, Kayseri'yi doğudan batıya ikiye bölen Sivas Caddesi ile İstanbul Caddesi'nin kuzey kesiminde yer almaktadır. Yüzölçümü 1.452 km2'dir. 38 mahallesi, 41 köyü, 9 belediyesi vardır.

Kocasinan ilçesi, İç Anadolu Bölgesinin Orta Kızılırmak bölümünde yer alır. 33 derece 30 dakika boylamı ve 38 derece 45 dakika kuzey enleminde yer almaktadır. İlçenin belediye sınırları alanı 9.025 hektardır. Kocasinan hudutları içerisinde bulunan dağların yüksekliğinde bir çok düzlükler bulunmaktadır. İlçe merkezi 1055 rakımlı bir ova üzerinde kurulmuştur.

Arkatlar tarafından kurulan bucağın adı, Arkala'dan gelmektedir. 1990 sayımında nüfusu 5.000'i bulmuştur. Kasabada Arabıdın, Dere, General Emir, Mehmet Akif, 100. Yıl, Tepe Yukarı, Zade Mahalleleri yer almaktadır. Son yıllarda Erkilet'e yapılan sosyal konutlar bu kasabanın sosyal yönden gelişmesine büyük imkan getirmiştir. Erkilet'li Sadrazam Mehmet Paşa buraya yaptırdığı cami ile Osmanlı Döneminin en güzel eserlerini buraya kazandırmıştır. Burada ayrıca Selçuklular döneminde yaptırılan ve günümüze kadar gelen sivil mimari örneğinin en güzellerinden Hızır ilyas Köşkü de yer almaktadır. Romalılar devrinden kalma büyük birtümülüsün üzerine yaptırılan köşk, mermer işlemeli giriş kapısı ile
tanınmıştır. Erkilet Belediyesi son zamanlarda burasının geceleri aydınlatarak
definecilerin tahribatından kurtarmaya çalışmıştır. Erkilet Kayseri merkezine 10 km uzaktadır. . .

Kayseri'nin 30 km. kuzeydoğusunda yer almaktadır. 1571 nüfusu vardır. Tarım ve bahçecilik ile geçimini sağlar. Burada Tarım Meslek Lisesi adıyla kurulan tesisler, daha sonra 1990 öğretim yılında, Erciyes Üniversitesi'ne bağlı Hayvancılık ve Gıda Teknolojisi Meslek Yüksekokulu'na dönüştürüldü. Burada ayrıca, Türkiye Elektrik Kurulu'nun ana trafolarından birisi bulunmaktadır.

Kayseri'nin batısında yer alan ve şehre uzaklığı 43 km olan bu bucak, adını çevresindeki yatırdan almaktadır. Nüfusu 2.129'dur. Tarım burada hayli gelişmiştir. Kayseri-Ankara demiryolu içerisinden geçer. Buraya bağlı Bayramhacı kaplıcaları sıcak ve şifalı suyuyla tanınmıştır. Kızılırmak üzerine kurulacak büyük barajlardan birisi burada inşa edilecektir. Bununla ilgili fizibilite çalışmaları sürdürülmektedir.


Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 2314
favori
like
share