AKKIŞLA

Kayseri Akkışla İlçesi

[COLOR="yellow"]İlçenin adı önceleri çonalı olarak kayıtlara geçmiş. Daha sonraları değiştirilip ''Kuzugüdenli'' denmiş. Bunda da karar kılınmamış ve bu defa ''Akkışla'' adı verilmiş. Buradaki halkın Türkmen oluşunun son adı alışında payı olmalıdır. Çünkü eskiden ''Kışlak'' denilen yerde kış ayları geçirildi. Zamanla sonundaki ''k'' harfi düşerek ''Kışla'' oluşmuş ve böylece köy adı teşekkül etmiştir. Çevredeki beyaz kaya kütlesinin bu kelimeye eklenmesiyle de ''Akkışla'' meydana gelmiştir. 19/06/1987 3392 sayılı kanunla ilçe olmuştur.

Akkışla, Kayseri ye 80 km. mesafededir. şehrin doğusunda, Bünyan'la Sarıoğlan arasında yer almaktadır. Uzunyalı'nın kuzey uzantısı bu ilçenin sınırlarına 335,8 km2'lik alanı bulunan ilçede Hınzır Dağı, Karatepe, Bozdağ, Hasandağı, ilçenin çevresini kuşatır. Kesdoğan şelalesi buradadır.

Kara iklimi özelliklerini taşır, yazları kurak ve sıcak, kışları ise yağışlı ve soğuktur.

Burada herhangi bir sanayi dalı gelişmemiştir. Ancak el sanatları özellikle kilim okumacılığında hayli ileri gitmiştir. Halıcılıkta son yıllarda gelişmiş ve aile ekonomisinde yer edinmeye başlamıştır.

Akkışla, genelde düz bir alanda yer alır. Bunun için de burada tarım gelişmiştir. Halkın geçimi ziraatçilik ve hayvancılığa dayanır. hayvancılıkta Türkmen geleneği yaylaya çıkma şeklinde devam eder.

İlçede bizim dönemimize ait herhangi bir tarihi esere rastlanmamıştır. Kululu Köyü yakınlarında M.Ö. 8. asra ait bir hitit yerleşim alanı bulunmuştur. Burası Hitit krallarından Tartihuna’ya aittir.

İlçede zengin bir folklorik malzeme vardır. Geleneksel halk oyunları, düğün eğlencelerinde görülür.

İlçede ilk ve ortaöğretim kurumları vardır. Buna, meslek eğitim kurumlarının bundan sonra eklenmesi beklenmektedir.

Akkışla ilçesinin 6 köyü vardır. Bunla, Alevkışka, Ganişeyh, Girimci, Gömürgen, Kululu, Ortaköy ve Uzunçayır'dır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1682
favori
like
share