MELİKGAZİ

Kayseri Melikgazi İlçesi

İlçe, adını Kayseri'nin Türklerin yurdu olmasını sağlayan fethi gerçekleştiren Melik Mehmet Gazinin babası Melikgazi’den almaktadır. Melikgazi, Danişmend'lilerdendir. Anadolu'nun Türkleşmesinde büyük payı olan ve Kayseri'nin oğlu tarafından imar edilmesini sağlayan bir büyük kumandandır...l988 yılında 3508 sayılı kanunla ilçe kurulurken, bu ad bu yüzden verilmiştir.

Kayseri'nin doğudan batıya Sivas Caddesi İle İstanbul Caddesi'nin kestiği güney kısmında yer almaktadır. 454 km2 yüzölçümü vardır. 8 belediyesi 9 köyü bulunmaktadır.
Orta Anadolu’nun Yukarı Kızılırmak bölümünde yer alan Melikgazi toprakları kıvrımlı yapıda ve birbirine paralel üç dağ sırası ile bunların arasındaki platolar ve çöküntü havzaları ile biçimlenmiştir.

İlçenin yüzölçümü 454 km2 dir. Türkiye’nin en yüksek dağlarından olan Erciyes Dağı da yakın zamana değin volkanik püskürmelerle çevresindeki platoların yapısını etkilemiştir. İlçenin güneyinde tek bir kütle durumunda yükselen Erciyes üçüncü zamanın ortalarından başlayarak çeşitli dönemlerde etkinlik gösteren lav ve tüf püskürten eski bir yanardağdır. 3917 m. yüksekliğindeki Erciyes Dağı türlü yaşlardaki volkanlardan oluşuk bir küme olarak nitelenmektedir.

İlçenin batısında İncesu, Hacılar ile Kocasinan ilçesinin bir kısmı, doğusunda Bünyan, güneyinde Talas, Kuzeyinde Kocasinan ilçesi bulunmaktadır.

Kayseri'nin en önemli mesire yerlerinden birisidir. Şehre 23 km. mesafededir ve Kayseri'nin doğu kesimindedir. Bağları, özellikle de ceviziyle ve kuşluklarıyla meşhurdur. 2500'ü bulan nüfusuyla değişen bu kasabada, iş turizm potansiyeli değerlendirilmemiştir. Gesililer, burasını 11 Açık Müze'' olarak kabul ettirmeye çalışmaktadırlar.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1437
favori
like
share