Samsun Ladik İlçesi


2000 nüfus sayımına göre merkez ilçe nüfusu 9086, ilçe genel nüfusu ise 21.997'dir. İlçe genelinde ekonomik hayat, tarım ve hayvancılığa dayanır, yörede dışarı göç olması nedeniyle ilçenin toplam nüfusu azalmaktadır, köylerde genç iş gücü çok azalmıştır.

Ladik, 1414 yılında, Canik Beylerinin Osmanlılara katılmasıyla birlikte Cumhuriyet dönemine kadar Sivas Sancağına bağlı Amasya Vilayeti sınırları içerisinde kalmıştır. Sık sık meydana gelen depremlerden dolayı tarihi kalıntıları görmek zordur.

İlçe 36 (doğu) boylam, 41 (kuzey) enlem dereceleri arasında yer alır, ilçenin yüzölçümü 575 km2 olup, km² başına ortalama 38 kişi düşer. Rakımı 950 metredir. İlçede kara iklimi hüküm sürmekte olduğundan, kışlar uzun ve sert, yazlar ise serin geçmektedir.

İlçenin doğusunda Ladik gölü vardır. Ladik gölünün kenarında belediyeye ait balık lokantası bulunmaktadır. gölden çıkan turna balığı nefistir. Tersakan çayı da bu gölden kaynaklanmaktadır. Göl üzerinde bulunun regülatör su birikimini ve su akışını sağlamaktadır. 1997 Yılından bu yana Temmuz aylarında İlçede Akdağ köylerinde (aktaş köyü) Yayla Şenlikleri düzenlenmekte , bu etkinlik ilçeye ekonomik ve sosyal aktivite sağlamaktadır. İlçenin Hamamayağı köyünde 37 °C’de sıcak su kaynağı bulunmaktadır. Buradaki kaplıca tesisleri Belediye tarafından çalıştırılmakta, yaz aylarında ilçeye ekonomik ve sosyal hareketlilik sağlamaktadır. Genel olarak ilçenin nüfusu giderek azalmakta, ekonomik yaşam zorlaşmaktadır. Ladik Çimento Fabrikası, Ladik Akdağ Su, Ladik Akdağ kimya önemli bazı sanayi kuruluşlarıdır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1827
favori
like
share