Burdur Belediyesi İnsuyu Kültür Sanat ve Spor Etkinlikleri halkın yoğun katılımı ve Romanya, Gürcistan, Makedonya, Edirne ve Burdur Halk dansları ekiplerinin eşliğinde Çatalpınar’dan Cumhuriyet Meydanına kadar coşkuyla gerçekleşen kortej yürüyüşü ile başlamış oldu.
Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya’nın İnsuyu Mağarası’nı tanıtmak amacıyla 3 yıldır İnsuyu mevkiine kaydırdığı etkinliklerin bu yıl ki ana teması halk oyunları oldu. Burdur’un zengin folklör birikimini işleyen bu yıl ki İnsuyu Etkinlikleri yabancı halk dansları gruplarını da ağırlayarak “Burdur’un dansın ve halk oyunlarının merkezi” olduğunu bir kez daha dünyaya duyurdu.
Vali M. Rasih Özbek, Alay Komutanı J. Kıd. Albay Aydın Bacık, Milletvekillerimiz Bayram Özçelik, Mehmet Alp ve R. Kerim Özkan, Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya, Sivil Toplum Örgütlerinin Başkan ve Yöneticiler, Siyasi Parti temsilcileri ve vatandaşlar ellerinde Türk Bayrakları ile Çatalpınardan Cumhuriyet Meydanına yürüdüler.
Başkan Akkaya Cumhuriyet Meydanında yaptığı açılış konuşmasında “Bu yıl İnsuyu Etkinliklerini uluslar arası boyuta taşıma yolunda 3 yabancı ekibi Burdur’da misafir ediyoruz. Bunun yanında Edirne ve Burdur halk oyunları ekiplerimizde bizlere halk danslarının seyir zevkini sunacaklar. Etkinliklerimize sahip çıkan, ilgi gösteren, destek veren, katılan Burdurlu vatandaşlarımıza teşekkür ederim” dedi. Milletvekillerimiz de yaptıkları konuşmalarda Burdur’un ortak çıkarları doğrultusunda Burdur Partisinin Milletvekili olarak güç birliği içerisinde olumlu çalışmalara imza atılacağını belirttiler. Vali Özbek konuşmasında “Silahsızlanmanın ve sevginin önemine değinerek Etkinlikler süresince Gazi Caddesinin Sevgi Yolu olarak kalacağını, insanlarımızın sevgi yolundan yürüyeceklerini belirterek, Askıda kitap uygulaması için vatandaşlarımızın duyarlılık göstermelerini” talep etti. Konuşmaların ardından Başkan Akkaya ilimizde faaliyet gösteren ulusal ve yerel gazete temsilcilerine plaket sundu. Plaket töreninin ardından yabancı dans grupları gösteri yaptılar. Gelenekselleşen İrmik helvası dağıtımının ardından çocuklara top dağıtımı ile açılış programı sona erdi. Etkinliklerin gece bölümünde Burdur Valiliği ve Burdur Belediyesi tarafından sünnet olan çocuklara altınları ve Yardımsevenler Derneği ile ADD tarafından hediyeleri verildi. Sünnet çocuklarının hediyelerinin verilmesinin ardından Romanya, Gürcistan, Makedonya, Edirne ve Burdur Halk Dansları İnsuyu’nda gösteri yaptılar. Halk müziği sanatçısı Özgür Kaya ve Türk Sanat Müziğinin güçlü sesi Umut Akyürek konserleri ile ilk gün etkinlikleri sona erdi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2325
favori
like
share