Samsunspor


Samsunspor Kulübü 1965 yılında Samsun’da bulunan beş amatör mahalli lig takımının birleşmesi neticesinde oluşmuştur.Bu amatör lig takımları şunlardır; 19 Mayıs, Fener Gençlik, Akınspor, Samsunspor,Samsunspor galatasaray .Böylece Samsunspor Kulübü kurularak profesyonel futbol faaliyetlerine başlamış oldu.


Kuruluşunda Samsunspor’ un renkleri Kırmızı Beyaz olarak kabul edildi. Kulübün amblemi ise Atatürk’ün Samsun’a ayak bastığı “ilk adım”ı ve “19 Mayıs” ı temsilen Atatürk’ün at üzerinde şahlanmış heykelinden gelmektedir. Bu da Samsunspor’ u Türkiye’de çok özel bir konuma getirmiştir. Diğer bir değişle, Samsunspor Türkiye’de formasında Atatürk’ü taşıyan tek profesyonel futbol takımıdır.


Samsunspor kulübü 1965-1990 yılları arasında bir çok geçici tesislerde faaliyetlerini sürdürmüştür.


1990 yılından itibaren kulüp Samsun Büyükşehir Belediyesince kulübümüze tahsis edilen otogar karşısındaki dolgu sahasında kurulu bulunan modern tesislerinde sportif faaliyetlerine devam etmektedir.


Samsunspor kuruluşundan bu güne kadar 2.ligde 6 defa şampiyon olup 1.lige yükselmiştir.1992-1993 yılından beri birinci ligde ilk on takım arasında sezon kapatarak 35 yılını geride bırakmıştır. Samsunspor andolu takımları arasında BALKAN KUPASI ŞAMPİYONU olan tek takım olma onurunu hala taşımaktadır.Uzun yıllar Süper Ligde yer almış olan Samsunspor, halen 2.Lig-A da mücadelesini en iyi şekilde sürdürmektedir.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 671
favori
like
share
VULKAN Tarih: 24.08.2007 17:56
teşekürler