Halk arasında yaygın olan ''Balıkla yoğurt yemek zehirler'' inancı doğru mu?


Halk arasında yaygın olan ''Balıkla yoğurt yemek zehirler'' inancı, balığın taze olduğu durumlar için geçerli değil. Eğer balık tazeyse süt ürünleriyle yemenizde bir sakınca yok
Balık tazeyse yoğurtla yenebilir

Balık yendiğinde genel olarak oluşan iki tip zehirlenme vardır. Bunlardan birincisi, tropik sularda yaşayan balıklardan kaynaklanır. Bu balıkları yemek, ciddi zehirlenmelere yol açabilir. Bu tipteki zehiri pişirerek veya dondurarak balıktan uzaklaştırmanız mümkün değildir ve ülkemizde çok sık karşılaşılmaz.

Histaminden kaynaklanan zehirlenme ise en bilinen zehirlenmedir. Balığın içindeki histamin denilen bir proteinin miktarı, bayat balıkta artış gösterir. Yakalandıktan sonra hızlıca soğutulmayan balıkta histamin artışı görülür ve siz bu şekilde beklemiş balığı tükettiğinizde histamin vücudunuzda alerjik reaksiyonlara ve beraberinde olumsuz etkilere, zehirlenmelere yol açabilir.

Yoğurtta da histamin adlı madde bulunur. Taze olmayan balıkla birlikte yoğurt tüketilmesi histamin artışına neden olacağı için tavsiye edilmez. Ancak burada önemli olan balığın tazelik derecesidir. Bu nedenlerden dolayı eğer balığınızın tazeliğine güveniyorsanız balıkla birlikte yoğurt tüketmenizin herhangi bir sakıncası olmayacaktır.

Yukarıda bahsedildiği gibi uygun koşulda hazırlanmamış balıkları yiyen herkes balık zehirlenmesiyle karşılaşabilir. Temiz sulardan elde edilmiş ve daha sonra uygun şekilde temizlenip depolanmış ve pişirilmiş balık, süt, yoğurt veya peynirle yendiğinde zehirlemez. Ancak bu besinlerden birisine özel bir alerjik hassasiyeti olan kişi için durum farklıdır.

Zehirlenmenin en belirgin belirtileri bulantı, kusma, ishal, baş dönmesi ve uyuşukluktur. Kişi üşümese bile kendini üşüyormuş gibi hissedebilir. Zehirlenme semptomları, balığı yedikten yaklaşık 20 - 30 dakika içerisinde başlayabilir.

Zehirlenmenin tedavisi

Tropik sularda yaşayan balık yenildiğinde oluşan bir zehirlenme söz konusu ise bu zehirlenmeyi geçirecek herhangi bir tedavi yöntemi yoktur. Bir ya da iki hafta içerisinde zehirin tüm etkisinden kurtulursunuz.

Histaminin vücutta artmasına bağlı olarak oluşan zehirlenmelerde ise histamini kanda bloke eden birtakım ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar sayesinde zehirin etkisi 6 - 8 saat içinde geçer. Ancak zehirlenmeden şüpheleniyorsanız mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna gitmeniz gerekir.
Balık zehirlenmesinden korunmak için

Bilmediğiniz ve güvenli olmayan hiçbir balığı tüketmemelisiniz.
Dondurulmuş balıkları güvendiğiniz markalardan almalı ve eve götürürken soğuk zinciri muhafaza edecek özel poşetlere koymalısınız.
Balığın taze olduğundan emin olmalısınız. Taze balığın gözleri parlak ve dışa bombeli olur.
Taze balığın derisi gergin ve parlaktır. Balığa parmağınızla dokununca oluşan çukur hemen düzelir.
Taze balığın solungaçları canlı ve parlaktır.
Balık dondurulacaksa mutlaka temizlenmesi gerekir.
Balık oda sıcaklığında uzun süre bekletilmemelidir.
Çözdürülmüş balık tekrar dondurulmamalıdır.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 4603
favori
like
share
meyra eren Tarih: 08.11.2010 15:09
mrb ben 6 aylık hamileyim. ve dünden kalan bir balık yedim üstünden 1,30 - 2 saat geçtikten sonrada süt içtim . balık yediğimi unutarak. eğer zehirlendysem ne zaman belli olur acaba . bilen var mı ?
SU-PERISI Tarih: 25.08.2007 16:37
balık taze olursa hiç birşey olmuyor
Fredyyy Tarih: 24.08.2007 21:38
Hmm ..
Darth Vader Tarih: 24.08.2007 21:08
Balıkla birlikte yoğurt yedim, taze olduktan sonra bişey olmuyor.

Paylaşım için teşekkürler.
shag Tarih: 24.08.2007 20:36
paylaşım için tşkrşr
VULKAN Tarih: 24.08.2007 20:25
[QUOTE=missx;2018385]önemli ve hep yanlış bilinen bir konu
bilgiler için teşekkürler..
missx Tarih: 24.08.2007 18:22
önemli ve hep yanlış bilinen bir konu
bilgiler için teşekkürler..