Tokat Artova İlçesi


Artova, Tokatın bir ilçesidir. Tokat il merkezine 38 km.uzaklıktadır. Son nüfus sayımına göre 2000 yılı nüfusu 5610 kişidir. 1 Haziran 1944'te ilçe olmuştur.

İlçenin kuzeyinden 20 Km. uzunluğunda kaplama bir kara yolu ile Sivas- Tokat karayoluna ulaşılır. Buradan Tokat İline 18 Km. mesafede olup, güneyindeki 17 Km. mesafelik karayoluyla Yeşilyurt ve 29 Km. lik karayolu ile Sulusaray İlçesine ulaşım sağlanmaktadır.

İlçeye bağlı 27 köy ve 1 beldenin toplam nüfusu 10.636,İlçe Merkez ve Köy nüfus toplamı ise 16.246 dır.İlçe merkezi nüfusunda 1990-2000 yılları arasında %21.1 artış olmasına rağmen,1990-2000 yılları arasında köy nüfusunun toplamında %19.8 oranında bir azalma görülmektedir. İlçe Merkez ve köylerinin genel olarak 1990-2000 yılları arasında toplam nüfusunda %8.2 lik bir azalma söz konusudur.

Bazı tarihi kaynaklar Artova İlçesinin kuruluşunun Yavuz Sultan Selim’in Çaldıran seferine dayandırmaktadırlar. Evliya Çelebi Seyahatnamesinde “ .........Şimale doğru giderek Çamlıbel dağından, Sivas eyaleti toprağında mahsulü çok, mamur ve müzeyyen kasaba misali köylerden geçtik. Arıkova (Artova) kasabasına geldik. Oradan da yine şimale giderek Şeyh Nusrettin Tekke-sine uğradık” kaydı bulunmaktadır.

2005 yılından itibaren ilçenin dönüm noktası sayılan Çimento Fabrikasıyla yenibir atılım hamlesiyle ilçe son iki yıl içerisinde iyi bir ilerme hızına erişmiş olup artık dışardan göç almaya başlamıştır. Hayvancılık sektöründede ilerleme içerinde oldundan dolayı ilerleyen tarihlerde Tokat`ın en gözde ilçeleri olmaya aday.

tokat almus,tokat belediyesi,tokat erbaa,tokat resimleri,tokat reşadiye,tokat seyahat,tokat turhal,tokat zile,izzet yıldızhan tokat,mehmet tokat,tokat anadolu lisesi,tokat artovatokat com,tokat gazetesi,tokat gop,tokat haber,tokat haberleri,tokat hava,tokat havaları,tokat ili,tokat köyleri,tokat meb,tokat merkez,tokat milli,tokat milli eğitim,

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1683
favori
like
share