Göreme, binlerce yıl eskiye dayanan geçmişi ve onlarca medeniyete ev sahipliği yapmış coğrafyası ile Nevşehir,Ürgüp,Avanos üçgeninin tam ortasında yer almaktadır. Vadileri, yüzlerce peribacası ve bu peribacalarının içine oyulmuş kiliseleri ile adeta başka bir gezegene ait hissi uyandırmaktadır.

Bu yöreyi dünya üzerinde benzersiz kılan peri bacaları, tabiat ananın Erciyes’in kızgın lavlarına, rüzgar ve yağmurun gücüyle bir heykeltıraş gibi şekil vermesiyle oluşmuştur. İsmi ise insanoğlunun hayal gücünü yansıtmaktadır. Elli metreyi geçen boylarıyla bu şapkalı dikitlerin ancak periler tarafından yapılıp,kullanılabileceğini düşünen yöre halkı ‘’Peribacası’’ adını koymuştur. Bu eşsiz yapıları sunan doğanın cömertliğine, adeta teşekkür edercesine peribacalarının içlerinin tasarımını insanoğlu üstlenmiştir. Kilise olarak kullanılmak için oyulan oda ve salonların duvarları, bugün bile canlı kalan fresklerle süslenmiştir. Peribacalarının yöre halkına ev sahipliği sadece kilise olarak değil, aynı zamanda barınak, şapel,manastır,mezar ve güvercinlik olarak da sürmüştür.

Kapadokya yöresinin kalbinde yer alan bu şirin ve benzersiz kasaba, yüzyıllardır süregelen misafirperverliğini artık Türkiye ve dünya gezginlerine sunmaktadır. Tabiat ana ve insanoğlunun asırlar süren ve dünya üzerinde bir eşi daha görülmemiş işbirliği, Kapadokya yöresini ve onun kalbindeki Göreme’yi, dünyanın en önemli kültür turizmi merkezlerinden birine dönüştürmüştür. Sürekli artan ziyaretçi sayısına paralel olarak, bölgede 100’den fazla konaklama tesisi bulunmaktadır. Her türlü bütçeye hitab eden bu tesisler arasında, dünya standartları üzerinde hizmet veren butik otellerden,kayaların içine oyulmuş pansiyonlara kadar çok seçenek sunulmaktadır.


Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2410
favori
like
share
varolcan Tarih: 25.08.2007 14:01
teşekkürler paylaşımınız için