Tarihçe

Gaziosmanpaşa Üniversitesi

Halkla kucaklaşan, çağdaş, dinamik, paylaşımcı, katılımcı, bilgi ve teknoloji üreten, bölgenin ekonomik, sosyal ve kültürel yapısına katkı sağlayan genç üniversite…

Adını Plevne Kahramanı Gazi Osman Paşa'dan alan Üniversitemiz 03.07.1992 tarihinde 3837 Sayılı Kanuna Ek 24. Madde gereğince kurulmuştur. Ziraat Fakültesi Cumhuriyet Üniversitesi'ne bağlı açılmıştır. Fen-Edebiyat Fakültesi, Niksar Meslek Yüksek Okulu, Tokat Meslek Yüksek Okulu, Zile Meslek Yüksek Okulu, Erbaa Fen Bilimleri Enstitüsü ile Sosyal Bilimler Enstitülerinden oluşan Gaziosmanpaşa Üniversitesi 01.11.1992 tarihinde Rektör ataması ile üniversite olarak birimlerini oluşturmuştur.

Üniversitemizde öğretim dili Türkçe' dir. 2000-2001 eğitim-öğretim yılından itibaren Taşlıçiftlik kampüsündeki birimlerde bir yıl süreli İsteğe Bağlı İngilizce Hazırlık Sınıfı açılmıştır.

Üniversitemizde Eğitim Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Tıp, Fakültesi Ziraat Fakültesi, Fen Bilimleri Enstitüsü , Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu, Sağlık Yüksek Okulu, Yabancı Diller Yüksek Okulu, Zile Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksek Okulu, Almus Meslek Yüksek Okulu, Artova Meslek Yüksek Okulu, Erbaa Meslek Yüksek Okulu, Niksar Meslek Yüksek Okulu,Reşadiye Meslek Yüksek Okulu, Tokat Meslek Yüksek Okulu , Turhal Meslek Yüksek Okulu, Zile Meslek Yüksek Okulu,Koyulhisar Meslek Yüksek Okulu, Erbaa Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu ve Turhal Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okullarında eğitim ve öğretime devam edilmektedir.

2002-2003 Eğitim-Öğretim yılında Tıp Fakültesine 25 öğrenci alınmıştır. Tıp Fakültesi öğrencilerimiz öğrenimlerine Gazi Üniversitesinde devam etmektedirler. Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi hizmete açılmıştır.

Eğitim Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu ve Tokat Meslek Yüksek Okulunda ikinci öğretim yapılmaktadır.

2005-2006 eğitim ve öğretim dönemi itibariyle yaklaşık öğrenci sayımız 12.000,Akademik personel sayımız 608, idari personel sayımız 515 dir.
Gaziosmanpaşa Üniversitesinde akademik yıl, iki yarıyıldan oluşmaktadır. Üniversitemizde yaz okulu programı bulunmaktadır.
Gaziosmanpaşa Üniversitesi Taşlıçiftlik Yerleşkesi, Amasya yolu üzerinde Tokat İl merkezine 9 km. uzaklıkta Taşlıçiftlik Mevkiinde 2000 dekar arazi üzerinde kurulmuştur. Taşlıçiftlik yerleşkesinde, Eğitim Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi,İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Ziraat Fakültesi, Fen Bilimleri enstitüsü, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Beden Eğitimi Yüksekokulu, Tokat Sağlık Yüksekokulu, Yabancı Diller Yüksekokulu, Tokat Meslek Yüksekokulu ve Araştırma Uygulama merkezleri yer almaktadır. Şehir yerleşkesinde, Tıp Fakültesi, Araştırma ve Uygulama Hastanesi ve Sağlık Bilimleri Enstitüsü konuşlanmıştır. Artova ve Reşadiye hariç diğer ilçelerde yer alan Meslek Yüksek Okullarımızın kampüsleri bulunmaktadır.

Başarı ve maddi durumları dikkate alınarak, üniversitemiz öğrencileri üniversitemizin değişik birimlerinde yarı zamanlı olarak istihdam edilebilmektedir.

Yerleşim planı

Barınma


YÜKSEK ÖĞRENİM KREDİ YURTLAR KURUMU
GAZİOSMANPAŞA YURT MÜDÜRLÜĞÜ İLE İLÇELERDEKİ
YURTLARLA İLGİLİ BİLGİLER


İl merkezindeki yurtlar 720 erkek, 1332 kız olmak üzere toplam 2052 kişilik yatak kapasitesine sahiptir. Toplam 6 blok olup, 3 ayrı yerleşim yerinde bulunmaktadır. Aşağıda il merkezinde ve ilçelerimizdeki yurtların; adresleri, telefonları ve kapasiteleri verilmiştir. Kampus içerisindeki ve şehir merkezindeki tüm yurtlarımıza belediye ve özel taşımacılık tarafından sağlanan toplu taşıma araçları hizmet vermektedir.
Yurtlarla ilgili kayıt; başvuru, tarihler ve koşulları için tıklayınız.
SOSYAL TESİSLER: Kampus de bulunan yurtlarımızda barınan öğrencilerimiz; Müdürlük binamızın bulunduğu sosyal tesisten faydalanabilmektedir. Sosyal Tesis binamızda;
1. Kantin-Lokanta
2. Bilardo
3. Fotokopi-Kırtasiye
4. Berber
5. Kuaför
6. Terzi
7. Çamaşırhane
8. Ayakkabı Tamircisi
9. Kuru Temizleme işletmeleri bulunmaktadır.
Yemek


Merkezi Kafeterya

Üniversite merkezinin bulunduğu Tokat İl Merkez Taşlıçiftlik kampusunda ve Tokat ilinin Niksar, Erbaa, Reşadiye, Turhal ve Zile ilçelerindeki bütün üniversitemize bağlı okullarda öğrenci ve personelin beslenme hizmetleri ihale yolu ile müstecire verilmiş, sözleşme ve ihale gereğince günlük dört çeşit yemek olmak üzere en temiz, en kaliteli ve hijyenik bir ortamda çıkarılan yemekler öğrenci ve personelin hizmetine sunulmaktadır. Müstecirlerce çıkarılan yemeklerin kontrolleri pişmeden önce, pişirme ve gerekse dağıtılma esnasında oluşturulan komisyon tarafından kalite ve kontrolleri yapılmaktadır.
2004-2005 eğitim öğretim döneminde üniversitemiz öğrencilerine 395.691 adet, üniversite idari personeline 61.281 adet, üniversite akademik personeline 42.616 adet ve 28.323 adette üniversitemiz öğrencisine ücretsiz yemek verilmiştir. Dönem içinde toplam olarak 527911 adet yemek ücreti öğrenci sosyal hizmetler bütçesinden ödeme yapılmıştır. Yemekler Taşlıçiftlik merkezi kafeteryasında, tüm ilçelerdeki okulların yemekhanelerinde dört çeşit olarak verilmiştir. Yönetim Kurulu Kararı gereğince öğrenci ve ek göstergesiz personel için 1 YTL, Doçent, Profesör için 2.5 YTL, diğerleri için ise 1.75 YTL dir. İhale fiyatı ile arasındaki fark öğrenci sosyal hizmetler bütçesinin ilgili falsondan karşılanmaktır.
Üniversitemiz Taşlıçiftlik kampusu ve eski rektörlük merkezinde bulunan fakülte ve yüksekokullarda halen faaliyette bulunan 7 adet öğrenci kantinlerinde tüm satılan malzemelere Yönetim Kurulu Kararı doğrultusunda çok az bir karla öğrencilere simit, çay, poğaça, tost, köfte, bisküvi, hamburger… hizmetler verilmektedir.Spor

Üniversite içerisinde varolan tüm spor kompleksleri personelimiz ve öğrencilerimiz tarafından kullanılabilmektedir. Zaman zaman tenis, basketbol ve step-aerobik gibi dallarda kurslar açılarak gerekli aktiviteler yürütülmektedir. Ayrıca tenis, basketbol ve voleybol branşlarında yaz okulları açılarak isteyenlere gerekli çalışmalara katılmaları konusunda yardımcı olunmaktadır.
Bahar yarıyılında Gençlik Şölenleri etkinlikleri çerçevesinde çeşitli branşlarda personel ve öğrenci kategorilerinde turnuvalar düzenlenerek 1.2. ve 3. lere ödül verilmektedir. Bu turnuvalara ilçelerdeki okullarımızda katılmaktadır.


2004-2005 öğretim döneminde üniversiteler spor federasyonunun düzenlediği çeşitli üniversitelerde 11 çeşit dalda spor faaliyetine katılınmış ve farklı dereceler elde edilmiştir.


Ayrıca üniversiteler arası halter müsabakalarında BESYO öğrencisi Mete BİNAY dünya 1.si olmuştur.
ÜNİVERSİTE BÜNYESİNDEKİ SPOR YAPILABİLECEK MEKANLAR
TAŞLIÇİFTLİK KAMPUSU SPOR OLANAKLARI
· Çok amaçlı spor salonu
· Açık spor tesisleri(basketbol, voleybol ve tenis)
· Çim futbol sahası ve tribünleri(Yapımı devam ediyor)
ŞEHİR YERLEŞKESİ KAMPUSU SPOR OLANAKLARI
· Çok amaçlı spor salonu
· Kondisyon Salonu
· Halı Saha
· Tenis Kortu
· Futbol Sahası
· Atletizm Pisti
UlaşımGaziosmanpaşa Üniversitesi Taşlıçiftlik Kampusu

Gaziosmanpaşa Üniversitesi Taşlıçiftlik Kampusu Tokat'a yaklaşık 9 km uzaklıkta ve Tokat - Amasya yolu üzerindedir.Aynı güzergah aynı zamanda Ankara, İstanbul yol güzergahıdır. Kampus ulaşımı özel toplu taşıma araçları ile sağlanmaktadır. Ayrıca personel için sabah ve akşam özel personel taşıma servisleri mevcuttur.
Toplu taşıma araçları GOP Kız Öğrenci yurdundan hareketle Niksar kavşağına kadar Behzat Bulvarını izlemektedir. Niksar kavşağından, eski rektörlük yoluna dönülerek Mevlana ve Demirköprü güzergahından Amasya yolu takip edilerek Taşlıçiftlik kampusuna ulaşılmaktadır. Hareket süreleri eğitimin durumuna göre değişiklik arz etmektedir. Üniversitemize çalışan toplu taşıma araçları mavi renktedir.


FotoğraflarBeğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 9224
favori
like
share
flyt34 Tarih: 14.08.2009 21:40
saol tesekür ederim
FreddyKrueger Tarih: 13.08.2009 18:24
[COLOR="#c0ccf4"][QUOTE=flyt34;3614204]bende tokat turhal gaziosmanpasa ünivestesini kazandım

TebrikLer Arkada$ım... HayırLı oLSun
flyt34 Tarih: 13.08.2009 18:19
bende tokat turhal gaziosmanpasa ünivestesini kazandım
can_saw Tarih: 23.08.2008 01:49
eyvallah kardeş saol

sagolun
KAYRA ADA 19 Tarih: 20.08.2008 22:57
BEN ZİLE Yİ KAZANDIM KAZANANINIZ VAR MI
ezoooo_06 Tarih: 15.08.2008 22:50
cok güzel
mc_erbaa Tarih: 31.07.2008 22:54
guzel
asker23 Tarih: 08.06.2008 11:42
çok güzel gerçekten