Duruma göre ve renkli kumaştan gömlek, göğsü dışarıda bırakan "arkalıh" ve bir biri üstüne giyilen"tuman" dedikleri fistanlarla gezerler. Kadınlar yüz örtüsü olarak "çatğu"taşırlar. Çatğu, peçeyi andırır bir askıdır. Bazen başa, çatğu yerine"yaylıh" bağlanır. Büyük kasaba ve şehirlerde çarşaf ta kullanılır. Buda yerini "keleyağı" ya bırakmıştır.


Püşü:Tek-Etek:Bu bir entari olup, potur pek fazla bulunmaz. Koyu renkler tercih edilir. Uzunluğu topuklara kadardır.


Önlük:Bu da koyu renklidir. Bazen belden aşağı bağlandığı gibi entari şeklinde olanları da vardır. Arkadan düğmeli bir iş elbisesidir.

Kemerler:Genellikle gümüşten kemer bağlanır. Bunlar;
-Sallama Kemer:
Kayışın üzerine aralı aralı gümüş levhalar dizilir. Yürürken bu levhalar parıldar.
-Döşeme Gümüş Kemer:
Kemerin üzerine sıkı bir şekilde gümüş dizilir.
-Döşeme Kemer:
Kadınlarda görülür. Üzerine altın dizilir ve erkeklerinkine nazaran daha geniştir.Erkeklerin kemeri bellerine bağlandıktan sonra diz yukarısına kadar sarkık vaziyette durur.
Üç-etek:Gelinlerde, kızlarınkinden farklı olup kollarına "kolçak", göğüslerine önlük "döşlük" denilen üstten "kopçalı" ve alttan bağlı bir kumaş takılır.Peştemal:Buna da kızlarda pek az rastlanır. Ekseriya gelinler giyer. Üzeri çeşitli desenlerle süslenir.Çuha:Bu da kadifeden yapılır. Bunun en meşhuru "frenk kadifesi" dir. Önü açıkveya yaka yoktur. Beden kısmı kalçaya kadar sıkı ve vücudu sarar, etek kısmı geniştir.Erkek arkalığına çok benzer. Her renk olmakla beraber kırmızı, bordo ve mavi renkleri tercih edilir. Açık olan, ön yakadan başlayıp eteklere kadar, kolların ağzına ve beline gümüş eğremen (beyaz şerit) konulup dikilir. Eğremenin üstüne de gümüş zincirlere dizilmiş 10 kuruş para büyüklüğünde gümüş pullar ve fındık büyüklüğünde"gorlar" (ufak zil) dizilir. Böylece yürüdükçe gorlar seslenir.Boğazalh:Tahminen bir veya bir buçuk santimetre genişliğinde bir bez, üç-dört kat yapıldıktansonra dikilir. Boğazın altından yani çeneden geçip üstte açık kalan her iki ucu daçengelli olup araşına takılır.Araşğm:Yuvarlak bir karton (baş büyüklüğünde) gelişi güzel bezle ve hamurla yapıştırılıp üç santimetre yükseklikte bir duruma getirilir. Bunun üzerine ekseriya kırmızıkadife çekilir. Bu yuvarlağın etrafı ayrıca süslenir. Alına rast gelecek şekilde ufak altınlar takılıp, etrafına da baklava biçiminde, yaprak veya kalp biçiminde altın levhalar çift sıra ile dizilir.Kızlarda olduğu gibi, bunu aynı zamanda gelinler de bağlamaktadır. Bu uzun başörtüsününüstünde sade bir şeyden "çalma" (renkli iplikle işleme) çalınır. İşte bu çalma, kızı gelinden ayıran başlıca özelliktir. Çünkü kızlarda çalma bulunmaz.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1071
favori
like
share