Iğdır İli genelindeki spor tesislerininve spor adamlarının yetersizliği dolayısıyla ilde spor hayatının yeterince canlıolduğunu söylemek mümkün değildir. Ancak, Iğdır'ın il statüsü kazanmasıylabirlikte Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünün kurulmasıyla başlatılan yatırım vesportif faaliyetlerde belirgin bir artış gözlenmektedir.Halı Saha

İl, ilçe, bucak ve köylerdeher yaştaki vatandaşlar ile özürlülerin spor yapmasını sağlayacak tedbirlerialmak, spor kulüpleri ve sporla ilgil kişi ve kuruluşları desteklemek ve bunlararasındaki işbirliğini güçleştirmek, kitle sporunun yaygınlaşmasını sağlamak,gençliğin spor alanlarına ve faaliyetlerine çekilmesini sağlamak, yıldızsporcuları tespit ederek korumak, uluslararası standartlarda spor alanları, salonlar,pistler yapmak, geleceğimizin güvencesi olan gençlere sağlam, zinde bir şekildeyetişmeleri için gerekli tedbirleri almak spordaki temel hedefler arasındadır. İlgenelinde, atletizmle uğraşan 13, boksta 21, karatede 32 ve güreş dalında 9 sporcubulunmaktadır. Keza; Merkez İlçede 14 Aralık'ta l, Karakoyunlu'da l ve Tuzluca'da lolmak üzere toplam 17 spor kulübü bulunmaktadır. Merkez ilçede şehir stadyumu veHalfeli yolu üzerinde 1500 kişilik kapalı spor salonu mevcut olup, her iki tesiste debakım ve onarım çalışmaları devam etmektedir.Sporcu sayısı, kulüplerinfutbol dışındaki diğer spor branşlarında faaliyet göstermemeleri dolayısıylagelişememiştir.
İl olmadan önce futbol dalında iki amatör takım bulunmakta ve büyük masraflarlaKars'a gidilmekte iken, il olduktan sonra hem takım sayısı artmış hem de maçlarIğdır ilinde oynanmaya başlanmıştır.

Netice olarak, Iğdır ilinin spor tesisleri,spor adamları ve sporun bütün branşlarında ülke standartlarının çok gerisindeolduğunu söylememiz gerekir. Gerçekten Iğdır, sporun gelişmesi bakımından iklim,coğrafik ve diğer şartlar bakımından her yönüyle müsait ortam teşkil etmesinerağmen maalesef günümüze kadar spora ilişkin yatırımlardan nasibini alamamıştır.İlde spor hayatının gelişmesi için söz konusu yatırımların süratleartırılması gerekir. Zira, bölgenin terör kapsamında olması dolayısıyla sporunbirleştirici ve bütünleştirici fonksiyonu unutulmamalıdır.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 595
favori
like
share