Rakım : 1 200 m
Yüzölçümü : 173 km2
Nüfus : 14 089 (1997)

Konumu: İlçe, il topraklarının güneydoğusun da olup, doğuda; Çayıralan, güneyde; Kayseri, batıda; Boğazlıyan, kuzeyde ise, Sarıkaya ile çevrilidir.

Fiziki Coğrafyası: İlçe merkezi, düz bir alana kurulmuştur. Etrafı, fazla yüksek olmayan tepelerle çevrilidir. Bu tepeler, küçükdere ve özlerle parçalanarak, platolar oluşmuştur. En önemli yükseltisi, Gevencik Dağı, (1607m) dır. Ayrıca, Güllü Dağ, Samantepe, Beştepeler, Ağbayır ve Kel Dağ, ilçenin diğer engebeleridir. Yer altı ve yer üstü suları bakımından zengin olan çandır'ın, ça yıralan'dan gelen Mera ve Kozan çayları önemli akarsularıdır. İlçede, İç Anadolu'nun tipik karasal iklimi olup, yazları; sıcak ve kurak, kışları ise, soğuk ve kar yağışlıdır. il genelinde, sisli gün sayısının en çok olduğu ilçedir. Yağışların miktarı, ilk ve sonbahar da artmaktadır. Doğal bitki örtüsünün, bozkırlar dan oluştuğu ilçede, akarsu kenarlarında yoğun olarak kavakçılık yapılmaktadır.

Beşeri ve Ekonomik Coğrafyası: İlçenin nüfusu, 14 089 olup, 4 292'si köylerde, 9 797'si ise, ilçe merkezinde yaşamaktadır. Başlıca geçim kaynakları; tarım ve hayvancılık tır. İlçede; buğday, arpa, yulaf, çavdar, ayçiçeği, patates ve sebze üretiminin yanısıra; fiğ, yonca ve korunga gibi yem bitkilerinin üretimine de önem verilmektedir. Vadilerdeki düzlüklerde ise, ceviz, badem, ayva, elma, kayısı ve vişne gibi meyveler bol miktarda yetiştirilmektedir. Geniş mer'alarında, koyun ve sığır sürüleri beslenen ilçede, son yıllarda besi hayvancılığı da yavgınlaşmaya başlamıştır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2432
favori
like
share
bugulu-gözler Tarih: 23.09.2008 11:46


Tarihçesi;1987 yılında kurulan Çandır Spor Kulübü önceleri mahalli olarak mücadele ediyordu.Kuruluşuyla birlikte İlçemizi Yozgat Amatör Liginde temsil etmeye başlamıştır.

1995-1996 yıllarına kadar çeşitli başarılar kazansa da asansör takım olarak mücadele etmiştir.Bu yıllar arasında sadece 1.Amatör kümeye yenilgisiz çıkmıştır.Maddi sıkıntılar yüzünden daha sonra isim değiştirerek Çandır Belediye Spor olmuştur.

1995-1996 sezonunda çıktığı 1.Amatör kümede tam 7 sezondur küme düşmeden mücadele etmektedir.Bu yıllar içerisinde sadece Lig 3.sü olmuştur.

Rengi Kırmızı-Yeşil-Beyaz olup ;arması ve flaması Gülebru meyvesidir.

Mali Durumu:Kısıtlı gelir kaynağı ile mütevazı olarak temsil edilmekte ve tek gelir kaynağı Belediyenin Pazar yeri işgaliyesidir. İlçemizdeki çeşitli kuruluşlar sezonlar içerisinde zaman zaman ,eşofman ,ayakkabı , şort ,forma gibi desteklerde bulunmaktadır.

Tesisleri ve Sahası:En büyük sorunu sahasının olmayışı bu nedenle başarıyı tam yakalayamamaktadır.Tamamlanmamış saha da sadece antreman yapılmaktadır.Sahasına bir an önce kavuşması en büyük dileğidir.Kulüp binası çarşı merkezinde olup kira vermektedir.belediyenin yapmış olduğu Sosyal Merkez Binasındaki kulübe ayrılan bölüme bir an önce geçme arzusu içindedir.

Oyuncu Durumu:Oyuncu durumu açısından önceleri pek sıkıntı yaşamasa da yeni neslin eğlencesi spor olmadığından sıkıntı yaşamaktadır.Yaş ortalaması 25 olup mevcut 22 sporcu vardır.

Oyun Kurgusu:Genellikle 4-4-2 olup bu kurgu zaman zaman değişmekte ,birlikte düşünen ,ayağa çabuk pas yapan ,sahanın her yerini kullanan ,top çalma ,oyunu okuma , rakibi çabuk çözme ,oyuncuların sürekli kendini yenilemesi ,paylaşmayı seven ,her yenilginin de bir zafer olduğunu bilen bir Çandır Spor olarak mücadelesini sürdürmektedir.

Amaçları:İlk amacı 3.Lige çıkma maçlarında hem İlçeyi hem İli başarıyla temsil etmektir.Bu amaca şimdiye kadar ulaşılamamışsa da bu sezon amaca ulaşmak için hedefe kilitlenilmiştir.

Akdağmadeni Spor,Yerköy Spor ve Çayıralan Spor’un yaptığı gibi Türk Futboluna ve Sporuna yıldız kazandırmaktır. Akdağmadeni Spordan İlhan Özbay şu anda Gaziantep Spor ve Ümit Milli Takımında ,Yerköy Spordan Raşit Yimpaş Yozgat Sporda Çayıralan Spordan da Tekin Marmaris Sporda ilçelerini gururla temsil etmektedirler.

Ayrıca gençleri kahvehanelerden ,atari salonlarından koparıp spor yaptırmaya özendirmek amacımızdır.
bugulu-gözler Tarih: 23.09.2008 11:43
SEHITLERIMIZJ.Er Yıldırım YILMAZ 1973-2 Halis Oğlu

Şehadet Yeri:Mardin ,Savur,Bağlıca

Köyü,Tahtasor Tepe Askeri aracın mayına basması

Tarih:22.09.1993

Çandır Bahçelievler Mahallesi mezarlığına defnedildiJ.Er Halim ALTAY 1971-4 Durmuş Oğlu

Şehadet Yeri:Şırnak,Uludere,Taşdelen Bölgesinde teröristlerle girilen çatışma sonucu

Tarih:15.05.1992

Çandır Cumhuriyet Mahallesi mezarlığına defnedildi

J.Çvş Ramis ŞAHİN 1968-1 Niyazi Oğlu

Şehadet Yeri:Muğla –Köyçeğiz Katil Zanlısı tarafından vuruldu

Tarih:06.08.1988

Çandır Büyükkışla Kasabası mezarlığına defnedildi


J.Er Uzay ÇAMSARI 1977-1 Ali Oğlu

Şehadet Yeri:Şırnak,Beytülşebap, Ilıca Köyü , Sinekli tepe Bölgesinde teröristlerle girilen çatışma sonucu

Tarih:28.10.1997

Çandır Kozan Köyü mezarlığına defnedildi


RUHLARI SAD OLSUN
bugulu-gözler Tarih: 23.09.2008 11:30


İlçenin tarihçesi hakkında kesin bir bilgi olmamakla birlikte Hititler dönemine kadar uzanan bir yerleşim yeri olduğu sanılmaktadır. "Yine tarihi kalıntıların gösterdiğine göre Bizans döneminde de Çandır bir yerleşim yeridir. Daha sonra sırası ile Selçuklular ve Anadolu Beyliklerinden Dulkadiroğluları tarafından yerleşim yeri olarak kullanılmıştır.

Çandır adı rivayete göre daha önceleri " can kadar güzel ,can gibi değerli" anlamına gelen "Candır " kelimesinin değişmesi sonucunda oluşmuştur. Çandır .yerleşim yerinin uygunluğu nedeni ile tarihi boyunca hep yerleşim yeri olarak kaldığı gibi Cumhuriyet döneminde de çevreye göre kalabalık nüfuslu bir kasaba niteliğini korumuştur.

Çandır 1930 yılında Belediye ,1948 yılında Bucak ve 20 Mayıs 1990 yılında da ilçe olmuştur. 15.07.1991 tarihinde ilk Kaymakamın göreve başlamasıyla hukuken kazanılan ilçelik vasfı fiilen uygulamaya geçmiştir.

İlçemiz , İç Anadolu Bölgesinin Orta Kızılırmak Bölgesinde yer alan 35-36 derece doğu meridyenleri ile 39-40derece kuzey paralelleri arasında yer alır. Kuzeyinde Sarıkaya

ilçesi,güneyinde Felahiye ilçesi, doğusunda Çayıralan ilçesi ve batısında da Boğazlıyan ilçesi bulunur. Denizden yüksekliği 1225 metredir. Toplam 173 km2 yüzölçümü sahiptir.

İlçe topraklarını sulayan iki önemli akarsu vardır. Bunlar, Çayıralan ilçesi Çokradan kasabasından gelen Mera Çayı ve Çayıralan ilçesinin orman köylerinden kaynağını alan Kozan Çayı'dır. Bu iki çay ,ilçemizde birleşerek ilçenin batısında bulunan Uzunlu Barajına dökülmektedir. Yine ilçemizin sınırları içinde sulama amacına yönelik olarak iğdeli köyünde iğdeli Sulama göletimiz mevcuttur.

İlçe merkezi düz bir alana kurulmuş olup,etrafı, yüksek olmayan tepelerle çevrilidir. Bu tepeler küçük dere ve çaylarla parçalanarak platolar oluşmuştur. En önemli yükseltisi Gevencik Dağı ( 1607 m) dır. Ayrıca Güllü dağı, Seğmen tepe,Beş tepeler ,Akbayır ve Keldağ ilçenin diğer engebeleridir.

İlçemizde yurdumuzun büyük bir bölümünü etkisi altında tutan, karasal iklim özellikleri görülür. Yazları sıcak (+ 35 dereceye kadar) ve kurak,kışlar ise soğuk ( -37 dereye kadar) ve kar yağışlı geçer. Yağmur en fazla ilkbaharda Mart-Nisan aylarında .Sonbaharda ise Eylül-Ekim- aylarında yağar. Ortalama yıllık yağış tutarı metrekareye 370 milimetre küptür. Yaz aylarında yağan yağmur ortalaması 6.5 milimetredir, ilçemizde don olaylarından dolayı Ekim ve Kasım aylarına kadar mahsuller zarar görmektedir. Bu nedenle de Sonbahar erken donları ve ilkbahar geç donlarından dolayı ürün ekim ve dikimleri gecikmekte .hasat erken yapılmaktadır. 2.5-3 aya sığdırılan üretim süresinde ancak bir ürün alınabilmektedir. Ayrıca ilçemizde dolu yağışları da görülmektedir.

Bitki örtüsü olarak İç Anadolu’nun hakim bitki örtüsü olan bozkırlar hakimdir. Sulanabilen vadi boylarında kavak ve söğüt ağaçları, üzüm bağları ve meyve ağaçları ilçenin diğer bitki örtüsünü oluşturmaktadır
NÜFUSU
2000 yılı Nüfus sayımına göre ilçenin toplam nüfusu 20.034 dür. İlçe merkezinde yaşayan toplam nüfus 14.191 'dir. Büyükkışla kasabası 2.901, Kozan köyü 2.3 81, İğdeli köyü 244, Gülpınar köyü 317 nüfusa sahiptir. Toplam nüfusun %55 'ini kadınlar, % 45 'ini erkekler oluşturmaktaDIR

SOSYAL DURUM

İlçemiz sosyal açıdan bölgeye göre belli bir gelişmişlik arz etmektedir. ilçede yaşayan nüfusun %30 'u, yurtdışı ile bağlantılı veya yurtdışından emekli olmuş kişilerden oluşmaktadır. Yurtdışındaki bu işçilerimizin döviz girdileri neticesinde ilçemiz sosyal yönden belirli bir hareketliliğe sahiptir. Konut yönünden ahşap yapıları çok az olup, genelde betonarme ve karkas yapılaşma hakimdir, ilçe halkı iş ve çalışma hayatı yönünden genelde tarım ve hayvancılık yapmaktadır.

EKONOMIK DURUMUİlçemiz ekonomik yönden belli bir gelişmişlik düzeyim ulaşmıştır. İlçede yaşayan nüfusun %30 ' u yurtdışı ile bağlantılı veya yurtdışından emekli olmuş kişilerdir. Yurtdışındaki bu işçilerimizin girdileri neticesinde ilçemiz, ekonomik açıdan belirli bir refah seviyesini yakalamıştır. Nüfusun geriye kalan % 50 'si tarım ve hayvancılıkla, % 20 'si de ticaretle geçimini sağlamaktadır.

Çandır ilçesinin Tarım Arazisi Dağılımı Aşağıdaki Şekildedir.

ARAZİ DAĞILIMI YÜZÖLÇÜMÜ
Toplam Ekili Alan 83.975 Dekar
Toplam Nadas Alanı 13.775 Dekar
Toplam Bağ Alanı 16.048 Dekar
Meyvelik Alan(Elma, armut, ceviz, erik) 2.033 Dekar
Sebzelik Alan(Domates, biber) 240 Dekar
Kavaklık Alan 632 Dekar
Orman Alanı 136 Dekar
Mera 15.938 Dekar
Taşlık Arazî 24.457 Dekar
Arsa.bahçe,ev 9.153 Dekar
TOPLAM 166.387 Dekar

Ürünler itibariyle dağılımı ise:

TOPLAM EKİLİ ALAN YÜZÖLÇÜMÜ
Buğday 42.2 53 Dekar
Arpa 29.611 Dekar
Çavdar 77 Dekar
Nohut 6.671 Dekar
Mercimek 275 Dekar
Şeker Pancarı 4.811 Dekar
Korunga 35 Dekar
Fiğ 20 Dekar
Mısır 25 Dekar
Yonca 150 Dekar
Ayçiçeği 47 Dekar

TOPLAM BAĞ ALANI YÜZÖLÇÜMÜ
Kullanılan Alan 4.733 Dekar
Kullanılmayan Alan 11.315 Dekar