Manisa Mesir Şenlikler :

Mesir Macunu’nun ortaya çıkışıyla ilgili çeşitli öyküler mevcutsa da, yöre halkı tarafından benimsenen ve nesilden nesile anlatılan öykü, hastalanan ve saray doktorlarının tedavisiyle iyileşemeyen Hafsa Sultan’ın, külliyeye ait dar-üş şifanın ilk idarecisi Merkez Efendi tarafından hazırlanan ve çoğu baharat olmak üzere 41 çeşit maddeden oluşan Mesir Macunu ile şifa bulmasıyla başlar.

Başlangıçta sadece dar-üş şifadaki hastalara verilen Mesir Macunu, yoğun talep üzerine Sultan Camii’nin kubbe ve minarelerinden halka dağıtılmıştır. Zamanla bölgesel ve giderek ülke boyutunda ün yapan saçım töreni giderek törenselleşmiş ve bir şenlik halinde günümüze kadar ulaşmıştır.

Eskiden Nevruz günü yapılan saçım törenleri iklim özellikleri de dikkate alınarak Nisan ayına kaydırılmıştır. Günümüzde Mesir Macunu Nevruz gününde dar-üş şifada yapılan dua töreni ile karılmaya başlanır. Nisan ayında da çeşitli sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerle kutlanan Mesir Şenlikleri’nin son gününde, macun Sultan Camii kubbe ve minarelerinden halka saçılmaktadır.

Halk arasında Nevruz Gününde Mesir Macunu yiyenleri bir yıl boyunca yılan, çıyan ve benzeri zararlıların sokmayacağı, hastalıklardan korunacağı, gelinlik kızların o yıl içinde evlenecekleri, çocuğu olmayanların çocuğunun olacağı gibi inançlar yaygındır. Terkibine giren maddelerin özellikleri göz önünde bulundurulduğunda uyarıcı, iştah açıcı, idrar söktürücü, gaz giderici ve barsak hareketlerini arttırıcı ve afrodizyak etkilerinden söz etmek mümkündür. Ancak macun ya da Mesir Şenlikleri ile ilgili en önemli husus belki de, değişen yaşam koşulları paralelinde çoğu gelenek ve göreneklerimizin kaybolmakta olduğu günümüzde beş yüzyıla yakın bir süredir ününden bir şey kaybetmemiş olmasıdır.

Manisa bağbozumu Şenlikleri :

Antik çağdan bu yana bağcılıkla uğraşılan Manisa ve yöresinin dünyanın en önemli bağcılık alanlarından biri olduğunu söylemek mümkündür.

Hasadın düzenlenen eğlencelerle kutlanması Osmanlı İmparatorluğu’nda yaygın bir gelenekti. Ekonomide önemli bir yeri olan bağcılığı teşvik etmek amacıyla ilk organizasyon Üzüm Bayramı adıyla 22 Ağustos 1937’de gerçekleştirilmiş, ancak II. Dünya Savaşı ve ekonomik sebeplerle uzun yıllar tekrarlanamamıştır. İki kez de 60’lı yıllarda kutlanmıştır.

1984 yılından itibaren yaş ve kuru üzüm yarışmaları, konferans ve konserlerinin yer aldığı bir programla Eylül ayı başlarında kutlanmaya başlanan şenlikler sonraki yıllarda Manisa’nın Kurtuluş Günü olan 8 Eylül’ü de içine alacak şekilde hazırlanan bir programla kutlanmaya devam edilmektedir.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1350
favori
like
share