Cumhuriyet döneminden hemen önceki haliyle Çankaya, bağlık bahçelik bir kırsal alan görünümündeydi. Bu bağlardan birinin içindeki köşke Mustafa Kemal Paşanın yerleşmesi, Çankaya'nın önemini birdenbire artırdı. Bu köşk bugün bir müze olarak korunuyor. Bugünkü Çankaya köşkü ise, Alman Mimar Clemens Holzmeister tarafından projelendirilerek daha sonra yapıldı.

Kale çevresinde oluşmuş eski kente tepeden bakan, güney yöndeki bu bağlık bahçelik alan zaman içinde gelişerek 1936 yılında ilçe durumuna geldi. Ve Çankaya bu konumu ve hızlı gelişimi ile, "başkent içinde başkent" niteliği kazandı. Bugünkü Çankaya, ülkenin en önemli kamusal karar organlarını, üniversitelerini, çeşitli ülkelerin büyükelçiliklerini, iş alanlarını, ticaret merkezlerini, bankaları, büyük otelleri, kültür ve sanat kuruluşlarını, restoranları, eğlence ve dinlence yerlerini barındıran bir yerleşim alanı. Yeni Türk devletinin kuruluşundaki güç günleri yakından yaşamış olan bu ilçe, sağlığında Atatürk'ün konutuna, ölümünde Anıtkabirine mekan oldu.

1940'lı yıllarda hızlanan kentleşme olayının getirdiği göçlerden Çankaya da payını aldı. Başka birçok yerleşim merkezleri gibi bu ilçe de bugün, ülkenin her yanından kopup gelen insanların yaşadığı, semtler, mahalleler oluşturup, kendi gelenek ve kültürlerini sürdürmeye çalıştığı gecekondularla, daha çağdaş bir yaşamın simgesi gibi görünen çok katlı binaların sarmaş dolaş olduğu bir beldedir.

Çankaya, yalnızca ilçe sınırları içinde oturanlarla değerlendirilebilecek bir yerleşim birimi değildir. Ülkenin olduğu gibi, başkentin de her yanından çalışmak, dinlenmek, eğlenmek ve evlenmek için gelenlerin de Çankaya'sıdır bu ilçe. Ülkenin hemen her yöresinden hemşehri dernekleri, iş takibi için Ankara'ya gelen kamu görevlileri, işadamları ve büyük firmaların oluşturmaya özen gösterdikleri Ankara büroları, Çankaya'nın mozaiğini bir kat daha zenginleştirir.

İlçe sınırları içindeki üniversite ve fakülteler on binlerce öğrenciyi barındırır; çok yıldızlı oteller, yerli yabancı konukları, devlet adamlarını, işadamlarını ve turistleri ağırlar.

Çankaya, turistik amaçlarla gelenler için bir çekim alanı olduğu gibi, çevreye yönelik ziyaretlerin de düzenlendiği önemli bir organizasyon merkezidir.

Çankaya'nın seçkin restoranları, gerek Türk mutfağının türlü yemeklerini, gerekse Çin'den Belçika'ya çeşitli dünya ülkelerinin yemeklerini sunan uğrak yerleridir.

Ankara'nın eğlence merkezlerinden pek çoğu yine Çankaya'dadır. Değişik yaşlarda ve beğenilerde insanların aradıklarını bulabilecekleri olanaklar her zaman vardır. Diskolar, barlar, publar, gece kulüpleri kendi ölçüleri içinde bir canlılık yaratırken, çok sayıda sinema salonu da kentin kültür yaşamına katkıda bulunurlar.

Çankaya, değişik sınıflardan ve değişik kültürlerden, genç, yaşlı, kadın, erkek herkesin aradığı bir şeyleri bulabildiği bir ortamdır. Seğmenler Parkı'nda geleneklerden izler arayan insanın yanı sıra, az ilerde Atakule Alışveriş Merkezi içinde, Pizza Hut'da yemek yemeyi, Dreamland'da elektronik oyunların dünyasında kaybolmayı düşleyen bir insan da zevklerine yanıt bulabilir. Sabahları erken kalkmaya meraklı bir genç Botanik Parkı'nın çevresinde koşmayı, akşamları geç yatmayı seven bir diğeri çok sayıda barın, gece kulübünün, diskonun havasını solumayı yeğleyebilir.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2918
favori
like
share
RedBull Tarih: 27.08.2008 14:20
Memo Sen Gel ben Sneı Daha nerelere Gezidrrim ANlarsın
MeMoLi Tarih: 09.08.2008 14:07
:79: CooK öSLedimm Yaa


Gamse Dedigin Gibi GörüLmeye Deyecek $eyLeR War :269:
gamsee_18 Tarih: 09.08.2008 14:05
bende ankarada oturuyorumm.denizimiz olmasa bile görülmeye deger yerler var diye düşünüorum..özellikle anıtkabirr....
RedBull Tarih: 09.03.2008 16:13
Görmüş Oldugunuz 5 resimin Yanina 300 metre oturdugum yer
RedBull Tarih: 03.03.2008 18:00

ANITKABİR

ANITKABİR GENEL GÖRÜNÜM

ATAKULE

CUMHURBAŞKANLIĞI ATATÜRK KÖŞKÜ

CUMHURBAŞKANLIĞI PEMBE KÖŞK

CUMHURBAŞKANLIĞI YENİ KÖŞK
RedBull Tarih: 23.02.2008 20:39
İşte Ben Burda otuyodum görüdnüz Atakulenin Yakininda 1 yada 2 sene sonra geri orya döncem