avonos ilçesi - avanos nüfusu kaçtır
Nevşehir Avanos ilçesi

Avanos, Nevşehir İline bağlı bir ilçedir. Nevşehir'in 18 km kuzeyinde olan yerleşiminin, Antik Devirdeki adı Venessa, Zuwinasa ya da Ouenasadır. Çok sayıda çanak çömlek atölyesi bulunan ilçede seramik yapım geleneği Hititlerden beri süregelmektedir.Merkez bucağına bağlı 3, Özkonak bucağına bağlı 10 ve Topaklı bucağına bağlı 5 köyü vardır.1926'da da dilbilimci Emile Forrer, Boğazköy Hitit Kraliyet Arşivler'inde yaptığı araştırmalar sırasında bir tablette Zuwinasa şehrinin adını okudu Nenessa ve Zu-Winasa, Nicole Thierry'nin çalışmalarına göre, Venassa ve Avanos'a dönüşmüştür. Osmanlı belgelerinde Avanos, Enes ve Evenez olarak geçer.

Avanos yakınlarında, Kızılırmak'ın hemen kenarındaki bir Roma mezarlığında ele geçen mermerden lahit, merkez Kapadokya bölgesi'nde bugüne kadar ele geçen tek lahit olması açısından ilginçtir. Lahit, 1971 yılında tesadüfen ortaya çıkmış.

Avanos'un Sarılar kasabası yakınlarındaki Prof. H. Sever'in başkanlığındaki Zank Höyük'te yapılan arkeolojik kazılarda Eski Tunç Çağı'ndan Geç Roma Dönemi'ne kadar değişik kültürlere ait kalıntılar açığa çıkarılmıştır. Avanos'ta XIII. yüzyıl Selçuklu Dönemi'ne tarihlenen Sarıhan kervansarayı ve Alaaddin Camii bulunmaktadır.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 26546
favori
like
share
kaankaan2 Tarih: 02.10.2009 12:42
Saol Biligler İçin
fatihtoprak Tarih: 04.12.2007 21:32
Özellikle Topaklı, Özkonak ve Göynük belediyelerinin nüfusları önemli ölçüde azalmıştır.

eet bn özkonaklyım köy nüfusu baya bi azdı pek kimse yok ve yazın gelenlerin yarısıda yurt dışından tatile geliolar =(
Kemal50 Tarih: 25.08.2007 20:41
avonos ilçesi - avanos nüfusu kaçtır
Avanos İlçesi
Selçuklular Döneminde küçük bir köy iken 1888 yılında ilçe olmuştur. 1954 yılına kadar Kırşehir'e bağlı olan ve 1954 yılında Nevşehir'in il olmasından sonra bu ile bağlanan Avanos, Nevşehir'in doğusunda yer alır. Kuzeyinde Kozaklı, güneyinde Ürgüp, batısında Hacıbektaş ve Gülşehir ilçeleri doğusunda Kayseri ve Yozgat illeri bulunmaktadır. Kızılırmak'ın iki yakası üzerine kurulu bir ilçe olan Avanos, Nevşehir il merkezine 20 km. uzaklıktadır. Avanos ilçesinde Avanos Belediyesi hariç 8 kasaba belediyesi ve 11 köy mevcuttur. İlçenin başlıca geçim kaynakları ilçe merkezinde halıcılık, çömlekçilik, mermercilik, sebzecilik; köylerde ise tarım ve hayvancılıktır.
1997 Yılı Genel Nüfus Sayımı sonuçlarına göre ilçenin genel nüfusu 54.730, ilçe merkezinin nüfusu 14.483'tür. 2000 Yılı Genel Nüfus Sayımı geçici sonuçlarına göre ise ilçenin genel nüfusu 43.709, ilçe merkezinin nüfusu ise 11.983'tür. İki nüfus sayımı arasındaki üç yılda Avanos'un genel nüfusu 11.021 kişi (yaklaşık % 20) azalmıştır. Nevşehir'in tüm ilçeleri içinde sadece Avanos'ta görülen nüfus sayısındaki bu azalma, sadece doğum oranının ölüm oranından az olmaya başlamasıyla değil, yaşanan iç göç hareketiyle de açıklanabilir. Diğer ilçelerde, sadece köy ve kasaba belediyelerinin bazılarında gerçekleşen nüfus azalması Avanos'ta ilçe merkezinde (Avanos Belediyesi'nde) de azımsanmayacak bir oranla (% 17) yaşanmıştır. Avanos İlçesindeki 9 belediyeden sadece Sarılar Belediyesi'nin nüfusunda (% 9'luk) bir artış söz konusudur. Özellikle Topaklı, Özkonak ve Göynük belediyelerinin nüfusları önemli ölçüde azalmıştır. Avanos'un 11 köyünün dördünde nüfus azalırken diğer köylerde farklı oranlarda nüfus artışı kaydedilmiştir. Nüfusu en çok artan köy ise Altıpmar (% 67'lik artış) ve Çavuşin (% 31 'lik artış) köyleridir.