AFŞİN

TARİHİ: Afşin'in bilinen tarihi, Etiler zamanına rastlamaktadır. Deprem kuşağında yer aldığından, zaman zaman yerleşim yerinin yer değiştirdiğini görürüz. Afşin'in tarihi Bizans döneminden sonraki yıllar itibariyle daha iyi bilinmektedir. Bu dönemde ilçe "Arabissu" adıyla bilinmektedir. Afşin daha önce Arebesus, Arabsus, Ebsus, Efsus ve Yarpuz isimlerini almıştır. Tarihçi Prof. Osman Turan'ın, Selçuklular Tarihi kitabında belirttiğine göre, Selçuklu komutanlarından Afşinbey'in adını daha sonraki dönemlerde almıştır. İlçenin genel nüfus yapısını oluşturan insanların, Türklerin, Kınık, Kayı ve Avşar boylarından olduğu sanılmaktadır. 2 Ağustos 1944 tarih ve 4642 Sayılı Kanun ile Afşin ilçe olmuştur.

COĞRAFİ DURUMU: Kahramanmaraş'ın kuzeyinde yer alır. Kuzeyinde Sivas, batısında Kayseri ile güneybatısında Göksun ve doğusunda Elbistan ilçesiyle çevrilidir. İlçe toprakları genellikle Doğu Anadolu Bölgesi içerisinde yer alır. Binboğa Dağları'nın alt eteklerinde orta yerinde ova ve plato görünümlü bir ilçedir.

İKLİMİ: Karasal iklime geçiş özellikleri göstermektedir. Yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve kar yağışlıdır. Yağış yeterli değildir. Sulama probleminin çözümü için Adatepe ve Karakuzu barajları yapımı programlanmıştır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2137
favori
like
share
CA-CHALLENGE Tarih: 01.10.2007 15:04