Nevşehir Karahasanlı

Eski adı SADIKLI olan Karahasanlı kasabası Kozaklı ilçesinin bir Bucak merkezidir. Kozaklı'ya 14 km uzaklıktadır. 1968 yılında kasaba olmuştur. Kasaba Camiikebir, Karşı, Sadıkalı ve Orta mahalle adlarında 4 mahalleden oluşmaktadır. Kasaba'da Ilkokul ve Ortaokul bulunmaktadir. Halk tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlar. Tarımda nadas yöntemi uygulanır. İyi cins buğday,çavdar ve pancar yetiştirilir.Şu an ki Belediye Başkanı Fuat Yılmaz'dır. Yaz sezonunda yogun şekilde Düğünler olur. Düğünler 3 gün sürmektedir ilk günü bayrak günü, ikinci gün kina yakılır ve üçüncü gün gelin çıkarılır. Kaplıcaları ile meşhur kozaklı ilçesine 14 km uzaklıkta, Nevşehir e 115 km,Kayseri ye 110 km, Yozgat a 80km, Kırşehir iline 68 km uzaklıktadır.İşsizlik nedeninden dolayı kasaba son 15 yıl içerisinde İstanbul,İzmir ve Kayseri illerine çok göç vermiştir ve halende vermektedir.Göç edenler İstanbul da geneli Eyüp Alibeyköy semtinde,İzmir de Bayraklı da ikamet etmektedir.Gerek İstanbul da ve gerekse İzmir de bir dernek kurulamamıştır.


Nevşehir İli Kozaklı İlçesine bağlu bir nahiye (Bucak-Belde) Merkezi olan Karahasanlının kuruluş tarihi ve ilk ismininin ne olduğu kesin olarak bilinmemekle beraber HİTİTler zamanından beri iskan edildiği çevresindeki harabelerden, inlerden, eski eserlerden anlaşılmaktadır. Daha sonra perslerin, Makedonyalıların, Romalıların, Bizanslıların(Rumların) eline geçen Karahasanlı, 1071den sonra Selçuklular ve ondan sonra 1299da kurulan Osmanlılar zamanında ebediyen TÜRK yurdu haline getirilmiştir.

Büyük ATATÜRKün önderliğinde 29 Ekim 1923de kurulan Türkiye Cumhuriyetinin de ayrılmaz bir beldesi olan Karahasanlı, 1931 yılında tam teşkilatlı bir nahiye merkezi olmuş ve o zaman Kırşehire şimdi ise Nevşehire bağlı Avanos ilçesine bağlanmış, Kozaklının 1954 yılında ilçe olması üzerine aynı yıl itibariyle buraya verilmiştir.

Halen kendisine bağlı 7 köyü bulunan Karahasanlı Nahiyesinin Merkez Nüfusu 21.10.1990 tarihi itibariyle 2862 (Bu rakam 1980 yılında 2590, 1985 yılında 2816 idi) Köyleri ile birlikte toplam nüfusu ise 5284 dür.

Karahasanlıya bağlı köylerin isimleri; 1-Bayramuşağı 2-Burnukara 3-Hızıruşağı 4-Kuşaklı 5-Küllüce 6-Özce (Eski adı Seydin) 7-Yassıca

Karahasanlının Türklerden önceki isminin ne olduğu bilinmemektedir. Kırşehir Vakıf (Efkaf) İdaresindeki bir kayıta göre Selçuklular ve Osmanlılar devrindeki isminin ise AKÇAŞAR olduğunu öğreniyoruz.

Osmanlılar zamanında savaş, kıtlık, Celali isyanları gibi nedenlerle iyice boşalan AKÇAŞARa, 1071den sonra Anadoluya akın akın gelmeye başlayan 1180 Türk Aşiretlerinden biri olan ve Oğuzların Bozulus koluna mensup yapancı (Yabanlü) aşireti ile birlikte Özbek Türklerinden de bir oymak buraya gelerek yerleşmiştir.

Beğeniler: 2
Favoriler: 0
İzlenmeler: 3279
favori
like
share