Neresi Gezilir? Doğu Anadolu ile Karadeniz Bölgesi arasında, Çin-Trabzon Tarihi İpek Yolu Güzergahı üzerinde, tarih ile doğal güzelliklerin kucaklaştığı, zengin Gümüş Madeni ocaklarından dolayı Gümüşhane adını taşıyan bir ildir.Gümüşhane Milattan Önce 3000 ‘ lere uzanan tarihi içerisinde bir çok uygarlıklara ev sahipliği yaparak bu kavimler mozaiğinin izlerini günümüze taşımaktadır.Denize 100 km. uzaklıkta olan ilin klima özelliğini sahip havası, sahip olduğu eşsiz doğal güzellikleri,
yer altı resim sergisini andıran zengin oluşumlu mağaraları,
450 ‘ ye yakın yaylası, çok sayıda antik kentleri, doğal park alanları,zengin flora ve faunası bakir bir turizm potansiyeline sahiptir.
İLGİ ÇEKİCİ YERLER: Pulur Höyüğü, Canca, Kov, Keçi, Edire, Akçakale, Kodil,Bayburt, Satala, Avliyana ve Ardasa Kaleleri, Hutura Hagios Georgios ve Panaghia Manastır Kiliseleri, Pavrezi Şapeli, Bayburt Kale, Varzahan ve Haşara Kiliseleri, Çakırkaya Kaya Kilisesi, Hart, Ksanta, Varzahan ve Satala Kent Kalıntıları, Bayburt Ulucamisi, Süleymaniye, Küçük, Pulur (Gökçedere) ve Kutluk Bey Camileri, Yakutiye, Museviye, Mahmudiye ve Pulur Medreseleri, Zigana Kervansarayı, Taşhan (Bedesten), Tohumoğlu, Korgan ve Gümüşkaya Köprüleri, Şehit Osman Türbeleri, Eski Gümüşhane.
KAMPLAR :Zigana Turizm Merkezi Gümüşhane Tel: (456) 611 31 11
Gülaçar Köyü Alabalık Tesisleri Gümüşhane Tel: (456) 625 75 13
Kadırga Yaylası Gümüşhane
Cami Boğazı Yaylası Gümüşhane
Dört Konak Yaylası
Akçakale Yaylası
Dumanlı Köyü Yaylası
Gümüşhane
Süleymaniye Mah. Merkez
Sarıçiçek Yaylası
Gümüşhane

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 4200
favori
like
share
mahir1133 Tarih: 08.12.2007 00:05
verdiyin bilgiler icin tesekkürler süpersin..
Sehrazat Tarih: 25.08.2007 14:40