SANAYİ


İlimizde orta ölçekli 35 adet imalata yönelik işletme mevcut olup toplam 530 kişi çalışmakta, Küçük Sanayi Sitelerinde 260, Kobi ve Küçük Aile İşletmelerinde 700 kişi istihdam edilmekte olup toplam 1418 kişidir.
Gümüşhane’de en fazla istihdam sağlayan (100 kişi) finansman ve organizasyon sorunu olmayan tek işletme En-Er Tekstil olup, T-Shirt, pijama, eşofman vb.tekstil ürünleri üretmektedir.
Merkezde kurulu bulunan Gümüşsu A.Ş. Kuşburnu, böğürtlen, alıç marmelatlarının yanında muhtelif meyve suları üretmektedir. 2003 yılı içerisinde Almanya'da faaliyet gösteren bir mağazalar zincirine ihracat işlemleri başlatılmış olup bunun yanında yöresel olarak üretilen pestil ve köme de bu mağazalarda pazarlanmaktadır.
Gümüşhane merkez ve Kelkit'te un fabrikası, Kale'de kireç fabrikası, Kelkit’te kibrit fabrikası, Şiran’da süt ve gümüşboya fabrikası, Kürtün’de tabanca üreten silah fabrikası, Köse'de yem fabrikası ilin diğer sanayi kuruluşlarıdır.
MADENCİLİK
Gümüşhane ili madencilik yönünden oldukça zengindir. Altın,mermer,granit işletilmeyi beklemektedir. Özellikle altın madeninin çıkartılması konusundaki bürokratik işlemlerin azaltılması gerekmektedir.


Gümüşhane ili madencilik yönünden oldukça zengindir. Altın,mermer,granit işletilmeyi beklemektedir. Özellikle altın madeninin çıkartılması konusundaki bürokratik işlemlerin azaltılması gerekmektedir. İlimizde Bulunan Madenler MADENİN ADI
BULUNDUĞU YER VE MEVKİİ
AltınKırkpevli Yatağı/G.hane
Altın
Mostra Yatağı/G.hane
Altın
Hazine Mağara Yatağı/G.hane
Bakır-Kurşun-Çinko
Torul-Köstere Yatağı/G.hane
Bakır-Kurşun-Çinko-Altın
Süleymaniye Mah./G.hane
Kireçtaşı
Kale Nahiyesi/G.hane
Kil
Kale Nahiyesi/G.hane
Demir
Kopuz Yatağı-Torul/G.hane
Feldspat Yatağı
Merkez Gökdere/G.hane
Gümüş
Merkez Süleymaniye/G.hane
Gümüş
Merkez Kırkpevli/G.hane
Kaolen
Gümüşhane
Linyit
Kelkit-Şiran-Merkez/G.hane

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1278
favori
like
share
madamogg Tarih: 12.12.2009 18:33
can hatice gözleri bülbül hatice ben sene kurban olayım sie sie sie sie sie sie la olum ben bu yazıyı kopyalamak için üye oldum bu bne la ipeler
madamogg Tarih: 12.12.2009 18:31
vaho vaho
mahir1133 Tarih: 08.12.2007 00:10
valla adamlarin ellerinden her isi geliyor sanada tesekkürler bizi bilgilendiriyon bu boardda hersey var bukadar bbilgiyi nerden topladiniz merak ediyom cok sagolun..