Aybastı


Ordu ilinin iç kesimlerinde, merkez ilçenin güneybatısında, batısında Akkuş, kuzeybatısında Kumru, kuzeyinde Korgan, kuzeydoğusunda Gölköy ve güne-yinde Tokat illeriyle çevrili, ilçe ve ilçe merkezi kent adı (Lat (DMS) 40° 41' 12N Long (DMS) 37° 23' 57E Altitude (meters) 664 m), KY 68
1071 yılında, Selçukluların Roma ordu-sunu bozguna uğratmasının ardından, yö-rede otorite boşluğu ortaya çıkmış, Al-parslan’ın askerlerinden Emir Gazi Daniş-ment, MS 1095 yılında beyliğini ilan edip, Ünye, Fatsa, Aybastı ve Mesudiye’yi ele ge-çirmiştir. Trabzon’da, Gabras ailesi Roma güçlerini tekrar toplayıp yöreyi geri almış, yine ardından kurulan Trabzon İmparator-luğu tüm Doğu Karadeniz’de tekrar egemen olmuştur.
Türkmenlerle Rumlar arasında bir kaç defa el değiştiren bölge, 1461 yılında Fatih Sultan Mehmet’in Trabzon İmparatorluğu’nu yıkmasıyla kesin olarak Osmanlı topraklarına katılmıştır.
[COLOR=bred]Cumhuriyet dönemi öncesinde Esenli adıyla bir nahiye merkezi olan Aybastı, önce Göl-köy’e bağlı bir bucak olmuş, ardından 1960 yılında ise ilçe statüsüne kavuşmuştur.
Ticari yönden Fatsa ve Samsun’a bağlı olan ilçenin, en önemli tarım ürünü patates olup az miktarda fındık yetiştirilir ve hay-vancılık yapılır.
[COLOR=bred]Nüfus: 32.574

ordu ili,ordu ilinin,ordunun ili,ordu ili ünye,ordu ili mesudiye,ordu ili gölköy,ordu ili gürgentepe,ordu ili perşembe,ordu ili fotoğrafları,ordu ili fatsa,ordu ili akkuş,ordu ili aybastı,ordu ili haberler,ordu ilinde,ordu ili ulubey,ordu ili belediyesi,ordu ili resimleri,ordu ili haber,ordu ili boztepe,ordu ili kumru,ordu ili tarihi,ordu ili kabataş,ordu ili ilçeleri,ordu ili gazetesi,ordu ili askerlik şubesi,ordu ili gülyalı,ordu ili fındık,ordu ili yaylaları,ordu ili perşembe ilçesi,ordu ili turizm,ordu ili milli eğitim müdürlüğü,ordu ili meb,ordu ili haritası,ordunun ilinin,ordu ili çamaş,www ordu ili,www ordu ili com,2007 ordu ili,ordu ili 2

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 897
favori
like
share