TARİHÇE

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, 11.7.1992 tarih ve 21281 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 3837 sayılı yasa ile kurulmuştur. 1992-1993 öğretim yılında daha önce Gaziantep Üniversitesine bağlı olan) Ziraat Fakültesi’nin Tarla Bitkileri ve Kahramanmaraş Meslek Yüksekokulu’nun Elektrik İklimlendirme-Soğutma, İnşaat, İşletmecilik, Makina, Otomotiv (motor), Muhasebe, Pazarlama, Tekstil Bölümleri ile eğitim-öğretime başlamıştır.


Anılan Kanun ile Üniversitenin akademik yapısı, Ziraat, eskilere ilave olarak Fen-Edebiyat, İktisadi ve İdari Bilimler, Orman Fakülteleri, K.Maraş Meslek Yüksekokulu, Fen, Sağlık ve Sosyal Bilimleri Enstitüleri olarak belirlenmiştir.


Daha önce İnönü Üniversitesi’ne bağlı olan Elbistan Meslek Yüksekokulu Üniversitemize bağlanmıştır.


Yine 1997-1998 öğretim yılında; Kahramanmaraş Merkezinde eski Sağlık Lisesi binası bünyesinde Yüksek Öğrenim Kurulunun onayı ile 4 yıllık Sağlık Yüksekokulu kurulmuş ve aynı yıl öğrenci alınarak eğitim-öğretime başlanmıştır.


Ayrıca Göksun, Afşin, Andırın ve İslahiye Meslek Yüksekokulları kurularak, Göksun ve Afşin Meslek Yüksekokullarına 1994-1995 öğretim yılında öğrenci alınmıştır. Ancak Afşin ilçesinde fiziki altyapı oluşmadığı için eğitim-öğretim Kahramanmaraş’ta sürdürülmektedir. Üniversite Senatosu İslahiye ve Andırın Meslek Yüksekokullarına 1996–1997 Eğitim Öğretim yılında öğrenci alınmasına karar vermiş, bu karar Yükseköğretim Kurulunca onaylandığı için bu okullara öğrenci alınmıştır. Anılan okulların, sözü edilen ilçelerdeki binaları halk devlet işbirliği ile tamamlanmış olduğu için, her iki okul 1996–1997 öğretim yılında bu ilçelerde öğretime başlamıştır.


Üniversitemiz 4.7.1995 tarih ve 95/7044 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile Mühendislik–Mimarlık ve İlâhiyat Fakültelerine kavuşmuştur. Daha sonra 09.05.1996 tarihinde Tıp Fakültesi kurulmuştur. Bu fakülteye 1998–1999 Öğretim yılında ilk defa öğrenci alınmıştır. Fakültenin fiziki alt yapısı ve Öğretim elemanı ihtiyacı karşılanıncaya kadar bu öğrenciler üç yıl süreyle Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesinde eğitim- öğretimlerini sürdüreceklerdir. Üniversite ve bağlı akademik birimlerinde, bir taraftan çağdaş eğitim-öğretim programları sürdürülürken, diğer taraftan da, başta araştırma potansiyelini güçlendirme olmak üzere yayım faaliyetlerine başlanmıştır.


Halen 7 fakülte, 12 yüksekokulda ikinci öğretim ile 40 bölüm, Meslek Yüksekokullarında, 74 program, Fen Bilimleri Enstitüsünde 16 Bölüm, Sosyal Bilimler Enstitüsünde 9 bölüm ve Rektörlüğe bağlı 6 bölüm olmak üzere toplam 145 adet bölüm ve program bulunmaktadır.


Ayrıca diğer ülkelerin üniversite ve araştırma kuruluşları ile yakın işbirliğine büyük önem verilmektedir. Bu arada İngiltere’deki Harper Adams, Almanya’daki Berlin Humbold ve Hannover Üniversiteleri Ziraat Fakülteleri ile Braunsch-Weig Yüksek Tarım Teknolojisi Enstitüleri ile işbirliğinin geliştirilmesi çalışmaları sürdürülmektedir.


Üniversitemiz, personelimizin planlı ve verimli çalışmaları, Kahramanmaraş’lıların yardım ve ilgileri sayesinde modern bir anlayışla hızla büyüyüp gelişmektedir.

YERLEŞİM YERİ

Kahramanmaraş, Kurtuluş Savaşı’ndaki kahramanlık destanıyla, dondurmasıyla, kırmızı biberiyle, tarihiyle, kültürüyle tanınmış, İstiklal Madalyası ve Kahramanlık ünvanı almış bir Anadolu ilidir.

İlin alanı 14.327 km2 dir ve il merkezi 300.900 civarında bir nüfusa sahiptir. Kahramanmaraş ili; kuzey doğusunda Malatya, doğusunda Adıyaman, güneydoğusunda Gaziantep, güneybatı/batısında Adana, kuzeybatısında Kayseri, kuzeyinde ise Sivas il hudutları ile çevrilidir. Daha Fazla bilgi için Kahramanmaraş Sitemizi Ziyaret edebilirsiniz.

Halen şehir merkezinde, Merkez, Karacasu, Tıp Fakültesi, Avşar ve Afşin-İlahiyat kampuslarından oluşmaktadır. Eğitim-öğretim hizmetlerini sürdüren Üniversitemizin, Avşar Kampüsü Sır barajı ile sınırı olan ve Kayseri Devlet yolunun 10. kilometresinde bulunan Avşar kesiminde inşa edilmektedir. Bu kampus arazisinin 1100 dekarlık bir kısmının kamulaştırması gerçekleştirilmiştir. Bu arazi üzerinde Rektörlük, Mediko Sosyal, Fen-Edebiyat, Ziraat ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakülte binaları ile alt yapı inşaatları büyük bir hızla sürdürülmektedir.

1995 Yılı sonlarında bu binaların temelleri Cumhurbaşkanı Sayın Süleyman DEMİREL tarafından atılmıştır. Ayrıca Gaziantep yolu üzerinde 900 dekarlık bir araziye sahip olan Karacasu Kampüs’ ünde Kahramanmaraş ve Afşin Meslek Yüksekokulları ile Fen-Edebiyat ve Mühendislik-Mimarlık Fakültesi yer almaktadır. Kiralık bir binada Afşin Meslek Yüksekokulu ile İlâhiyat Fakültesi eğitim öğretimini sürdürmektedir

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1255
favori
like
share