Orta Karadeniz Bölgesi’nde, Ordu İline bağlı bir ilçe olan Ulubey, kuzeyinde Perşembe ve Ordu Merkez; kuzeybatısında Fatsa; güneyinde Mesudiye, Gölköy; batısında Gürgentepe; doğusunda Kabadüz ilçeleri ile çevrilidir. Ordu’nun doğu kesiminde yer alan Ulubey’in topraklarını Canik Dağlarının doğu uzantıları engebelendirir. İlçenin dağlık alanlarında kayın, göknar ve ladin ormanları bulunmaktadır. Boğagölü ve Fındıkalan yaylaları ilçenin belli başlı düzlükleridir. İlçe topraklarını Melet Çayı sulamakta olup, aynı zamanda bu çay Orta Karadeniz ile Doğu Karadeniz bölümlerini birbirlerinden doğal olarak ayırmaktadır. Deniz seviyesinden 585 m. yüksekliktedir. İl merkezine 23 km. uzaklıktaki ilçenin yüzölçümü 256 km2 olup, 2000 Yılı Genel Nüfus Sayım sonuçlarında göre; toplam nüfusu 29.227’dir.

İlçede Karadeniz iklimi hüküm sürmekte olup, yazları sıcak, kışları soğuk geçmektedir. Kış ayları genellikle yağmur ve kar yağışlıdır. Her mevsimde yağış görülür.

İlçe ekonomisi tarım, hayvancılık ve ormancılığa dayalıdır. Yetiştirilen tarımsal ürünlerin başında mısır, fındık, fasulye ve patates gelmektedir. Az miktarda da elma ve armut yetiştirilmektedir. Fındık üretimi ilçe ekonomisinde ilk sırada gelmekte olup, bir dış pazar ürünü olduğu için, ilçe merkezindeki tesislerde, ilçe dışında işlendikten sonra yurt dışına ihraç edilmektedir. Ayrıca ilçede her tür sebze de yetiştirilmekte olup, son yıllarda seracılık gelişmiştir. Hayvancılıkta büyük ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin yanında arıcılık da yapılmaktadır.

İlçenin tarih öncesi çağları ile ilgili kesin bir bilgi bulunmamaktadır. MÖ.VIII. yüzyılda Miletoslular Ordu yöresinde koloni yerleşmesi kurmuşlardır. Roma egemenliğinden sonra Bizans’ın Komnenoslar sülalesi Trabzon Rum İmparatorluğu topraklarına burayı da katmışlardır.

Malazgirt Savaşı’ndan (1071) sonra Anadolu Selçukluları’na bağlı olan Danişmendliler Ulubey yöresine hakim olmuşlardır. Selçuklu devletinin yıkılmasından sonra yörede İlhanlı Devleti, Eretna Beyliği, Kadı Burhanettin Beylikleri egemenlik kurmuşlardır. XIV.yüzyılın sonlarına doğru Hacıemiroğulları Ordu’nun bir bölümünde olduğu gibi buraya da hakim olmuşlardır. Hacıemiroğulları’nın yöreyi ele geçirmiştir. Fatih Sultan Mehmet’in 1461’de Rum Pontus Devletini ortadan kaldırmasından sonra Osmanlı topraklarına katılmıştır.

Ulubey ilçesin ilk yerleşiminin bugünkü 1455 tarihli tahrir defterine göre “Sevdeşlü Nam-ı diğer Ulubeylü” kardeşler köyünde olduğu bilinmektedir.

XIX.yüzyılda Trabzon vilayeti merkez sancağının Ordu kazasına bağlı bir nahiye olarak yönetilmiştir. Cumhuriyet döneminde bucak olan Ulubey, 1958 yılında ilçe konumuna getirilmiştir.


ordu ili,ordu ilinin,ordunun ili,ordu ili ünye,ordu ili mesudiye,ordu ili gölköy,ordu ili gürgentepe,ordu ili perşembe,ordu ili fotoğrafları,ordu ili fatsa,ordu ili akkuş,ordu ili aybastı,ordu ili haberler,ordu ilinde,ordu ili ulubey,ordu ili belediyesi,ordu ili resimleri,ordu ili haber,ordu ili boztepe,ordu ili kumru,ordu ili tarihi,ordu ili kabataş,ordu ili ilçeleri,ordu ili gazetesi,ordu ili askerlik şubesi,ordu ili gülyalı,ordu ili fındık,ordu ili yaylaları,ordu ili perşembe ilçesi,ordu ili turizm,ordu ili milli eğitim müdürlüğü,ordu ili meb,ordu ili haritası,ordunun ilinin,ordu ili çamaş,www ordu ili,www ordu ili com,2007 ordu ili,ordu ili 2

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1415
favori
like
share