Rize Çeşmeleri
Şehitler Çeşmesi (Merkez)Rize İslampaşa Mahallesi'nde eski Güneysu yolu üzerinde bulunan bu çeşme, 1916 yılında şehrin savunmasında şehit olan askerlerin gömüldükleri yerde 1917 yılında yapılmıştır. Rus işgali sırasında Ruslar bu şehitlikten yol geçirmek isteyince şehitlerin mezarları buradan kaldırılmıştır. Bu nakil işlemi yapılırken askerlerin üzerinden çıkarılan madeni paralarla halk bu çeşmeyi yaptırmıştır.


Çeşme yuvarlak kemerli ve tek cephelidir. Kemeri üzerinde Bayburtlu Hicranı’nin Latin harfleriyle yazdığı kitabesi bulunmaktadır.


Kitabe:

Hat çekip damga bırakma iki üç yaz bir iki

Arif anlar, anlasınlar ne imiş bu hattaki

Biz vatan kurbanıyız. “Şehitler Çeşmesine gel

Fatiha ver kâse sunsun hurilerin derneğiMeydan Çeşmesi (Merkez)Rize il merkezinde XIX. yüzyılda halk içme suyunu kuyulardan sağlıyordu. Rus işgali sırasında belediye reisliği yapmış olan Hacı Eşref Efendi’nin vasiyeti üzerine şehre su getirilmiş ve şehrin çeşitli yerlerinde yapılan çeşmelerden akıtılmıştır. Bunun için de evlatlığı Hafız Osman Efendi’yi görevli kılmıştır.


Hacı Eşref suyuna bağlı olan Meydan Çeşmesi Hacı Eşref ve Tarım Sokaklarının kesiştikleri köşede bulunmaktadır.


Çeşme kesme taştan tek cepheli olup üzerinde XX. yüzyılın başlarına özgü bezemeler bulunuyordu. Bu çeşme 1980’li yılların sonlarında yıktırılmıştır.Fatma Hanım Çeşmesi (Merkez)Rize il merkezinde bulunan bu çeşmeyi Fatma Hanım isimli bir kadın 1914 yılında yaptırmıştır. Çeşme yıkılmıştır.Mataracızade Hacı Mustafa Efendi Çeşmesi (Merkez)Rize il merkezinde, Yenimahalle’de Taşcıoğlu Camisi’nin önünde bulunan bu çeşmeyi Mataracızade Hacı Mustafa Efendi 1886 yılında yaptırmıştır. Günümüze gelemeyen bu çeşmenin kitabesi Rize Atatürk Müzesi’nde bulunmaktadır.


Kitabe:


Mataracı Zade Hacı Mustafa Efendinin

Eylesin meşkür sa’yin Hazreti perverdigâr

Bezl-i himmet eyledi bunda rızay-ı Hak içün

Ab-ı feyz-i cudunu kılmaktadır hayra medâr

Çarşuya su getirdi eyledi hasbi sebil

Beldeyi hakkınca sirâb etti olavalâ tebâr

Dersaadette bekâya kıldı rihlet bade hacc

Hazret-i Halid ile Eyyub’da oldu hemcivâr

Menbaı olmak gerektir bu suyun ab-ı hayat

Hep içenler olmada feyz-i bekâdan teşne –var

Cevheri tarihi agâhı selâ etse nola

Sadra şâfidir zevaiddür bu ab-ı hoş gevâr

1304 .

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 770
favori
like
share