Sizin oranın nesi meşhur?


Hep sorarız, 'Sizin oranın nesi meşhur?' diye. Anadolu bu bakımdan çok verimli. Hemen her yerin böyle bir meşhuruvar. Şimdi tanıtım açısından önemi de kavrandığı için otantik değerlere daha iyi sahip çıkılıyor. Çünkü, meşhur olan, aynı zamanda bir tanıtım aracı


'Sizin oranın nesi meşhur?' Sizi bilmem ama, bizim Bursa'nın o kadar çok şeyi meşhur ki.. Hangi birini sayayım size; Bursa, çok şanslı bir yöre, tarihten, doğadan gelen o kadar kültürel ve ekonomik güzelliği, zenginliği var ki..
İşte size birkaçı..
Yeşil Bursa'nın şeftalisi, havlusu, kaplıcası, Uludağ'ı, İskender Kebabı, çakı - bıçağı, kılıç - kalkan ekibi, kestanesi, kestane şekeri, İnegöl köftesi, ipeği meşhurdur. Bütün bu güzellikler Bursa'nın maddi ve manevi zenginliğinin temelini oluşturmaktadır. Örneğin döner kebabı... Türkiye'nin her yerinde yapılır, ama kebapçı İskender oğlu İskender'in Bursa'nın Keles, Orhaneli yaylalarında beslenen 40 - 50 kiloluk kıvırcık koyunların eti ile yaptığı gibisini kimse yapamadığı için döner kebabı, İskender Kebabı olarak anılmaya başlanmıştır. Öyle ki Kebapçı İskender'in torunları, İskender adını marka olarak tescil ettirdikleri için, bugün artık döner kebabı yapanlar, yaptıkları kebaba İskender Kebabı diyememekte, onun yerine çoğu zaman Bursa Kebabı demekle yetinmekteler.
Bursanın kaplıcaları da meşhurdur. Taa Roma İmparatorluğu'ndan beri bir kaplıca kenti olan Bursa, havlu ve bornozları ile de ünlüdür. 40 - 50 yıl öncesine kadar el tezgâhları ile dokunan Bursa havlu ve bornozları, bugün dev bir sektör oluşturarak dünyaya ihraç edilen bir mal oldu.
Örneğin, dünyanın en büyük market zinciri olan ABD'li Wall - Mart, 4 bin 500 mağazasında Özdilek firmasından aldığı Bursa havlusu ve bornozlarını satıyor. Hüseyin Özdilek'in, benim önerim üzerine, bin 500 metrekarelik Bursa mağazasının orta yerinde kurarak çalıştırdığı, Bursa işi el dokuma havlu tezgâhı, alışveriş için gelen Avrupalı ve Japon turistlerin hatıra fotoğrafı çektirmek için can attıkları bir köşe olarak dikkati çekiyor. Bursa kestanesiyle de ünlüdür. 'Bursa kestanesi okka çeker 5 tanesi' demiş atalarımız. İri Bursa kestanelerinden yapılan kestane şekerinin ünü ise Türkiye sınırları dışına taşmıştır. Bugün, Kafkas firması Japonya'ya bile kestane şekeri satmaktadır. Bursa'nın çakısı, bıçağı da ünlüdür. Bir zamanlar İstanbul'un ünlü kabadayıları, kuşağının arasında Bursa söğüt yaprağı bıçak olmadan sokağa çıkmazlardı. Anadolu'da bağ sahibi olanların hemen hepsinin cebinde, bağ budamak için kullandıkları Bursa işi bir bağ bıçkısı vardır. Ceviz aşısı yapmak için mutlaka Bursa işi, çift ağızlı ceviz aşısı çakısı edinmeniz gerekir. Benim gençliğimde Bursalı ustalar, çakı-bıçakların sapını manda, sığır ya da koç boynuzundan yaparlardı. Şimdi öylemi ya.. Gelişen teknoloji sayesinde otomatik makinelerde yapılan plastik saplı çakı-bıçaklar, bizim Bursalı ustaların örs üzerinde, çekiçle döverek yaptıkları çakı-bıçakların pabucunu dama attı.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 36150
favori
like
share
berkjay Tarih: 27.03.2012 18:32
CEYARxxl Tarih: 18.08.2010 12:26
Bursada ne kestane nede şeftali kaldı, kendimizi kandırmayalım, şu an Bursanın betonu meşhur ,birde maç günleri stad çevresinde gezen apaçileri.
yucel_1967_2010 Tarih: 24.05.2010 18:28
ayrıca sevgili arkadaşlar bursanın şanpıyonluğuda meşhur?:72:
AYIŞIĞI Tarih: 06.05.2010 01:06
haklısın canım bursada yeşil falan yok artık
MeLiS-EcE Tarih: 06.05.2010 01:03
Kesinlikle göçler yüzünden bursa bu hale geldi. Nereye baksam bina. Resimlerdeki bursayı arar olduk....:20:
yucel_1967_2010 Tarih: 19.02.2010 10:45
ben göçlerden şikayetciyim burasının nüfüsünü 2 ye katladılar evet bu göç her şehrin kabusudur özellikle de ist:14:
AYIŞIĞI Tarih: 19.02.2010 10:38
hımm orasını bilemem ben dağda kestane aramadım hiç:72:

şaka bir yana tabii çok eskiden çok daha güzelmiş

ama yinede tarih ve coğrafi olarak güzel

mesela deniz istersen deniz var dağ havası istersen uludağımız var

bir çok şehirden yinede daha güzel

ben göçlerden şikayetciyim burasının nüfüsünü 2 ye katladılar

bu vesile ile kalabalık ve sıkıcı olmaya başladı:85:
yucel_1967_2010 Tarih: 19.02.2010 10:33
sev gili ay ışığı ben bursada elektirik alt yapısında uzun zamandır bur sada bulunmaktayım malesef diyorum cünkü eski bursadan eser kalmadı ne ogüzel ovası nede yemyeşil dağları artık ovasın da şeftaliye dağlarındada kestanesine raslamak cok güç :19: :18:
AYIŞIĞI Tarih: 19.02.2010 10:27
şeftali nede kestanesi bunlardan eser kalmadı

:18:

var var özellikle kestane şekeri

hiç kalmaz olurmu ?

sanayide devleştiği doğrudur ama

tarihi geçmişine ve yapılarına bu kadar değer veren bir şehir

daha yoktur sanırım ..herzaman yapılar muhafaza edilip sık aralıklarla restore

ediliyor ..