Niğde'de Tarım

Tarım alanlarının 147.987 hektarında başta hububat olmak üzere tarla ürünleri yetiştirilmektedir. Sanayi ürünlerinde ise ilk sırayı patates alırken daha sonraki en önemli ürün şeker pancarıdır.
Niğde'de tarım denilince akla yörenin geleneksel ürünleri olan elma ve patates gelmektedir. İlimizde yıllarca önem verilmeyen ve ikincil bir üretim dalı olarak görülen hayvancılık son yıllarda hızla gelişerek ilimiz ekonomisindeki yerini almıştır.
Tarım nüfusunun 12.000 ailesi patates, 16.000'i elma kalanı ise diğer tarım dallarıyla uğraşmaktadır.

Niğde ilindeki çiftçiler patates tarımında modern tarım tekniklerini uygulamaktadır. Bunu sonucu olarak Niğde patates üretiminde ülkemizde ilk sırada yer almaktadır.

Niğde'de elmacılık da patates kadar tarımda önemli bir yer tutmaktadır. Ağaç sayısı bakımından Türkiye'de birinci üretim sıralamasında ise üçüncüdür. Bunu nedeni ise elma bahçelerinin yaşlı ve bakımsız olmasıdır. Bu durumu iyileştirmek amacıyla tam ve yarı bodur elmacılık çalışmalarına başlanmıştır.

Niğde ili lahana üretiminde de Türkiye'de 2.sıradadır.Lahana özellikle Ulukışla ilçesinin Eminlik,Hüsniye ve Ovacık köylerinde büyük bir itina ve özenle yetiştirilmektedir.Türk mutfağında geniş bir yere sahip olan kırmızı(mor)ve beyaz lahana(yöresel adı:ilanedir) ,lezeeti ve kalitesiyle Niğde'nin vazgeçilmez tarım ürünüdür.Niğde tahıl tarımında da önemli bir yere sahiptir.Özellikle Ulukışla Eminlik Köyünde ve çevre köylerde buğdayın zengin çeşitleriyle,arpa ve çavdar üretimi yapılmaktadır.Bunun yanısıra sebzeciliğin gelişmesi için özellikle seracılık çalşamları yapılmaktadır. İlimizde sebzecliğin büyük kısmı bahçe sebzeciliğidir.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 3825
favori
like
share