[FONT="Impact"]KANDIRA

İzmit Körfezi´nin kuzeyinde Karadeniz sahilindedir. İlçe, kuzeyde Karadeniz´in engin sularına yaslanırken, doğuda da Sakarya iline bağlı Kaynarca ilçesi ile sınırlıdır. Batı sınırında İstanbul´un Şile İlçesi, Ağva kasabası ile komşu olan Kandıra´nın güney sınırını il merkezine bağlı olan köyler oluşturur. İzmit´e 45 km uzaklıktadır. İlçenin nüfusu 50.214´tür

Bizanslılar ilçeye santral anlamına gelen "Kentri" adını vermişlerdir. İlçeye bu ismin verilmesinin sebebi, ilçenin Üsküdar ile Tarsus arasında gece yapılan bir haberleşme sisteminin bir santrali niteliği taşımasıdır.Kerpe Bitinya Krallığının ardından Roma Bizans ve Ceneviz gemilerinin uğrağı haline gelmiştir. Osmanlı döneminde İstanbul´un ihtiyaçlarından odun kömürü, tomruk ve tahtanın bir kısmıda Kerpe´den ulaştırılmıştır. Kandıra Orhan Bey zamanında 1308-1317 tarihleri arasında Kocaeli fatihi adıyla anılan Akçakoca Bey tarafından Osmanlı topraklarına katılmıştır.1868 yılından önce Kandıra, Üsküdar kazasına bağlı bir nahiyeydi. Kaza olunca Bağımsız İzmit Sancağına bağlandı.Milli mücadele içinde de aktif rol alan Kandıra Kurtuluş Savaşı sırasında da işgallere maruz kalmıştır. 1918´de İngilizlerin, 1920´li yıllarda Yunanlıların işgallerini yaşayan ilçe, bir dizi Rum, Ermeni, Abaza, Çerkez çetelerinin saldırılarına maruz kaldı. Bu dönemde Kuva-i Milliye ve Atatürk´e gerekli desteği veren Kandıra, Milli Mücadele yıllarında da üzerine düşen onurlu görevi en iyi şekilde yerine getirmiştir.

Bölgenin en yüksek tepesini Babadağı (400 m.) oluşturur. İlçenin en önemli akarsuları Sarısu, Seyrek ve Kumcağız dereleridir. İlçede Pınarlı köyünde tabii göl, Karaağaç ve Kaynarca ilçesinin Arifağa köyleri arasında Kamış gölü, Ütük´te bir gölet, ayrıca Ahmethacılar ile Kaymas Erikli köyleri arasında Toramanlar göleti vardır. Yılda ortalama 900-1000 mm. civarında yağış alan ilçede tabii bitki örtüsünü gür ormanlar oluşturur.

Kandıra, ilimizdeki temiz sahilleri nedeniyle yaz aylarında turizm faaliyetlerinin yoğunlaştığı bir ilçedir. Ayrıca Babadağ Tepesinde Kocaeli fatihi Akçakoca´nın anıtmezarı bulunmaktadır. Yöreye özgü Kandıra bezi dokuma tezgahlarında dokunur ve peçete, köşe yastığı, masa örtüsü v.b. işler eski Türk motifleri ile işlenerek beğeniye sunulmaktadır. Hindi ve yoğurdu ile haklı bir üne kavuşan Kandıra meşhur süsleme taşlarıyla da ayrıca çok iyi tanınmaktadır.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 3774
favori
like
share
LEVIS-501 Tarih: 04.12.2009 15:29
Hey gidi PEMBE KAYALAR. Dilleri olsada konuşsalar.
Nehir Tarih: 04.12.2009 15:28
konular birleştirildi..
keto_41 Tarih: 18.02.2009 22:48
bilgiler icin cok tessekur ederim...