Yağcılar Hanı (Merkez)

Muğla il merkezinde bulunan bu han 1493 yılında Osmanlılar döneminde yaptırılmıştır. Hanın banisi bilinmemektedir. Bu konuyla ilgili bir kitabesi günümüze gelememiştir.

Osmanlı döneminde Muğla’nın önemli bir ticaret merkezi olan bu han, kesme taş ve tuğla hatıllı olarak yapılmıştır. Han avlu etrafında sıralanmış odalardan meydana gelmiştir. Değişik dönemlerde onarım ve ilavelerle özelliğini büyük ölçüde yitirmiştir. Han 1990 yılında mülk sahipleri tarafından onarılmış ve iş merkezi haline getirilmiştir.


Hacılar Hanı (Merkez)

Muğla il merkezinde bulunan bu hanın kitabesi günümüze ulaşamadığından, yapım tarihi ve kimin tarafından yaptırıldığı bilinmemektedir. Yapı üslubundan XIX.yüzyılın ilk yarısında yapıldığı sanılmaktadır. Han avlu etrafında sıralanmış dükkânlardan meydana gelmiştir.

Kesme taş ve tuğla hatıllı olarak yapılan han, günümüzde Belediye tarafından kamulaştırılmış ve restore edilerek Kültür Merkezi olarak kullanılmaktadır.Hacı Molla Hanı (Bodrum)

Muğla Bodrum ilçesinde Kale Caddesi’nde bulunan bu han, Hacı Molla tarafından 1769 yılında yaptırılmıştır.

Kesme taş ve tuğladan yapılan han iki katlı, kare planlıdır. Avlu etrafında sıralanmış mekânlardan meydana gelmiştir. İkinci katta odalar avluya açık bir revak çevresinde sıralanmıştır. Günümüzde iş merkezi olarak kullanılmaktadır.Kızıl Han (Milas)

Muğla Milas ilçesi, Beçin’de bulunan bu han Orhan Bey Camisi’nin doğusunda yer almaktadır. Kitabesi günümüze ulaşamamakla beraber, XIV.yüzyılın başlarında yapıldığı sanılmaktadır.

Han moloz taştan yapılmıştır. Dikdörtgen planlı olan hanın yuvarlak kemerli giriş kapısı bulunmakta olup, avlu etrafında odalar sıralanmıştır. İki katlı olan hanın alt katında revaklar ve üzeri tonozlu ahırlar bulunmaktadır. Üst katta yolculara ait mekânlar bulunmakta olup, bunların üzerlerinin kubbe ile örtülü olduğu kemer izlerinden anlaşılmaktadır.

Günümüzde harap ve yıkık bir durumda olan hanın tam olarak planını çıkarmak mümkün olamamıştır.

Bu hanlar dışında Muğla’da bulunan hanların başlıcaları; Milas ilçesinde Hacı Abdullah tarafından 1885 yılında yaptırılan Sünnetçi Hanı, XIX.yüzyıla tarihlendirilen Çaputçu Hanı; Fethiye’de Ilıca Han, İncir Hanı, Karatoprak Hanı, Paşa Hanı, Davdur Hanı, Naldöken Hanı; Marmaris’te Osmanlı dönemine tarihlendirilen Taş Han’dır.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1335
favori
like
share