Tavşanburnu Kaplıcası (Bodrum)

Muğla ili Bodrum ilçesinin doğusunda Tavşanburnu yakınında, deniz kıyısında bulunan bu kaplıcanın suyu bağırsak, karaciğer, mide, safra kesesi hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.Karada Kaplıcası (Bodrum)

Muğla Bodrum ilçesinin 5 km. güneyinde bulunan Karaada’da Fok Mağarası içerisinde çamur banyosu yapılan bir kaplıca bulunmaktadır. Bu kaplıcanın romatizma ve cilt hastalıklarına iyi geldiğine inanılmaktadır.Belceğiz Kaplıcası (Fethiye)

Muğla ili Fethiye ilçesinin 123 km. doğusundaki Ovacık Köyü’nün yakınında, deniz kıyısında bulunan Belceğiz Kaplıcasının suyu bağırsak hastalıklarına iyi gelmektedir.Ölemez Kaplıcası (Köyceğiz)

Muğla, Köyceğiz ilçesi Ölemez Dağı eteğinde, Sultaniye Köyü sınırları içerisinde, göl kıyısındaki bu kaplıca Türkiye’deki radyoaktivitesi en yüksek derecede olan kaplıcadır. Kaplıcanın suyu bağırsak, böbrek, mide, hormon ve romatizma hastalıklarının tedavisine iyi gelmektedir.Sultaniye (Kapniç) Kaplıcası (Köyceğiz)

Muğla ili Köyceğiz ilçesine 6 km. uzaklıkta bulunan Sultaniye Kaplıcasının tarihi MÖ. Yıllara inmektedir. Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı döneminde bu kaplıca Şifa Yurdu olarak hizmet etmiştir. Özellikle Roma döneminde 400 hastaya aynı anda hizmet verecek kadar gelişmiş ve çağın önemli bir şifa merkezi konumunda idi. Kaynaklardan öğrenildiğine göre bu şifa yurdunun girişinde “Tanrılar adına buraya ölüm giremez” ibaresi yazılmıştır. Yakınındaki Ölemez Dağı da ismini bu kaplıcadan almıştır.

Sultaniye Kaplıcasının suyu böbrek, karaciğer hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 878
favori
like
share