UŞAK MÜZESİ (MERKEZ)

Uşak yöresi antik çağın Lydia Bölgesi’nin önemli bir yerleşim alanı idi. Bu bölgede Heredotos’tan öğrenildiğine göre; Lydia hükümdar sülalelerinden Heraglikler hâkim olmuş, onları Lydia imparatoru Kroisos izlemiştir.
Yörede bu dönemlere ait çok sayıda eserle karşılaşılmış ayrıca kazılar yapılmıştır. Bu arkeolojik çalışmaların sonucu olarak da Uşak’ta bir müze kurulmasına karar verilmiştir. Uşak Müzesi olarak kullanılan bu yapı
1967 yılında yapılmaya başlanmış ve 1970 yılında da tamamlanmıştır.

Uşak Müzesi yeni yapılan binasında 23 Mayıs 1970 tarihinde ziyarete açılmıştır. Öncelikle arkeoloji ve etnoğrafya müzesi olarak düzenlenen Uşak Müzesi 1 Eylül 1978’de Atatürk ve Etnoğrafya Müzesi’nin açılmasından
sonra yalnızca arkeolojik eserlerin sergilendiği bir müze durumuna getirilmiştir. Karun Hazinesi olarak isimlendirilen Lydia Krallığına ait eserlerin Amerika’dan hukuk yolu ile getirtilmesinden sonra yeni baştan düzenlenmiştir.

Müzede Neolitik dönemden başlayarak Osmanlı dönemine kadar uzanan, oldukça uzun bir zaman sürecini kapsayan eserler bir araya getirilmiştir. Bunların arasında idoller, baltalar, kaplar, Lydia kültürünü yansıtan gümüş
tabak, kadeh, bilezik ve vazolar; Helenistik ve Roma Çağı kandilleri, tıpta kullanılan aletler; altın gümüş ve bronz sikkeler, çeşitli adak taşları, heykeller ve lahitler bulunmaktadır.

Müzenin en önemli koleksiyonu olarak tanımlanan Karun Hazineleri ise ayrı bir bölümde sergilenmektedir. Lydia eserleri olarak bilinen bu hazine 1965–1968 yıllarında kaçak kazılarda ortaya çıkarılmış, illegal yollardan
Amerika’ya kaçırılmış ve 1993 yılında Türk Hükümeti’nin çalışmaları sonucunda ülkeye getirilmiştir. Bu eserler çıktıkları bölgeden ötürü Uşak Müzesi’nde teşhir edilmiştir. Bu koleksiyon içerisinde altın ve gümüş takılar,
içki ve koku kapları, bronz kalıplar, süs eşyaları bulunmaktadır. MÖ. VI. yüzyıla ait olan Karun Hazineleri 363 parça eserden meydana gelmiştir.

Uşak Müzesi bahçesinde mermer sütunlar, sütun başlıkları, heykeller, lahitler, steller, çeşitli mimari parçalar, adak taşları, sunaklar ve küpler sergilenmektedir.ATATÜRK VE ETNOGRAFYA MÜZESİ (MERKEZ)

Uşak il merkezi, Bozkurt Mahallesi, Hisarkapı Sokağı’nda Uşaklı Kaftancı ailesi tarafından 1910 yılında yaptırılan iki katlı bina, Atatürk’ün doğumunun 100.Yıldönümü nedeni ile onarılarak 1 Eylül 1981’de Atatürk ve Etnoğrafya Müzesi olarak ziyarete açılmıştır.

Bu konakta Kurtuluş Savaşı sırasında, Uşak’ın kurtuluşundan 2 gün sonra 2 Eylül 1922’de Uşak’a gelen Atatürk, İsmet İnönü ve diğer komutanlar 3–4 gün kalmışlar ve burasını karargâh olarak kullanmışlardır. Ayrıca İstiklal Savaşı sırasında Yunan
Kuvvetleri Başkomutanı General Trikopis’in esir alınarak Atatürk’ün huzuruna çıkarılmıştır.

XIX. yüzyıl Osmanlı mimari örneği olan bu konağın giriş katında yöresel etnoğrafik malzemeler sergilenmiştir. Bu bölümde XVI.-XVII. Yüzyıl Uşak halıları, takılar bulunmaktadır. Müzenin ikinci katında Atatürk ve Kurtuluş Savaşı ile ilgili fotoğrafların
yanı sıra Ankara Anıtkabir Müzesi’nden getirilen Atatürk’ün özel eşyaları sergilenmektedir.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1770
favori
like
share
Nerissa-Su Tarih: 31.01.2011 17:36
uşak müzesi - uşak atatürk ve etnoğrafya müzesi - atatürkün uşakta kaldığı ev - uşak atatürk müze

Uşak’ın ileri gelen ailelerinden olan Kaftancızadeler ailesi tarafından yaptırılmıştır. İki katlı büyük bir binadır. 1890 yıllarında yapılan bina, Kurtuluş Savaşı’nda Mustafa Kemal Atatürk, Batı Cephesi Komutanı İsmet İnönü, Batı Cephesi Kurmay Başkanı Asım Gündüz, 1. Ordu Komutanı Nureddin ve 4. Kolordu Komutanı Kemaleddin Sami Paşa tarafından geçici karargah binası olarak kullanılmıştır.

Atatürk, 3 Eylül 1922’de esir alınan Yunan Ordusu Başkomutanı Trikopis ile bu binada görüşmüştür. Atatürk, yanındaki kurmayları ile birlikte, Başkomutan Trikopis’in silah ve kılıcını bu binada teslim almıştır. Atatürk Trikopis’e esir muamelesi yapmayarak Türk misafirperverliği göstermiştir.

2 Eylül 1922 günü Uşak’a giren Başkomutan Gazi Mustafa Kemal binanın çıkartmalı üst katın sağındaki geniş odayı yatak odası olarak kullanmıştır.

Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasının ardından sahipleri tarafından tekrar ev olarak kullanılan bina, 1973 yılında Müze yapılmak üzere kamulaştırılmış ve onarılmıştır. Tarihi yapı 1 Eylül 1978 yılında Atatürk ve Etnografya Müzesi olarak açılmıştır.

Binanın özellikleri: İki katlı ahşap binanın giriş katında, yöresel etnografik malzemeler, tarihi Uşak halıları ve Eşme kilimleri ile eski silahlar, giysiler ve bazı eserler sergilenmektedir. Üst katı ise tamamen Atatürk Müzesi olarak düzenlenmiştir. Atatürk’e ait yatak odası, Atatürk’e ait giysiler, o döneme ait aynalar, sehpalar ve koltuklar bulunmaktadır.