Kastamonu Hanönü İlçesi


Hanönü ilçemiz Kızılırmak’ın bir kolu olan Gökırmak vadisinde yer almaktadır.İlçemiz insanlık tarihi boyunca değişik uygarlıkların kurulup yok olduğu bir yöre olmuştur.İlçemizde uzun yıllar kavimler halinde yaşayan uygarlıklar şunlardır.

"Gaşgarlar , Etiler , Dorlar , Paflagonyalılar , Kimerler , Lidyalılar , İranlılar , Bizanslılar , Çobanlar devri ve Candaroğulları egemenliği."

İlçemiz tarihin her döneminde önemli bir konaklama yeri olmuş ve sosyal yaşantı bakımından hareketli dönemler geçirmiştir. İlçemizden geçen karayolu uzun yıllar boyunca insanlara hizmet vermiştir.Karayolu Durağan, Sinop, Samsun, Karabük, Ankara, İstanbul gibi birçok ilçe ve şehirleri birbirine bağlar.Eski İpek’yolunun Durağan ilçesinden geçmesi üzerine buradan geçen kervanlar ilçemizde bulunan han’da konaklamıştır.Han’ın tarihide kısaca şöyledir.

Tarihi han moloz taşından horasandan yapılmış ( 3,5 x 1,5 ) olan giriş yerini tamamen kaybetmiştir.Yuvarlak kemerli kapısından girince dört tane paye bulunmaktadır. Dört köşe olan bu payelerin alt kısımları kesme taştan üst taraflarıda enli tuğlalardan yapılmıştır.Tavanlar bir nevi tekne tonozludur.Pencereleri harap olmuştur.Han’ın boyu 20.5, eni 11, yüksekliği 3.5 metredir.Duvar kalınlıkları birer metredir.

1848’de burasını ziyaret eden Chankykoff burasının eski bir kervansaray olduğunu yazmıştır. 1810’da Sinop’ta Fransız konsolosu bulunan P.F. Fourcad binanın üç hücreli bir kilise olduğunu ve Jüstinien tarafından yapıldığını ve Türkler tarafından kervansaray olarak kullanıldığını yazar.

Bina bugün harabe halindedir. Fakat Hanönü ilçe olduktan sonra yapılan kurtarma girişimleri sonucunda Kültür Bakanlığı tarafından restore edilerek kütüphane ve müze olarak hizmete açılacaktır.

Beğeniler: 2
Favoriler: 1
İzlenmeler: 1450
favori
like
share
0DeJaYéS0 Tarih: 27.12.2007 22:54
t$k'Ler....
kuvari Tarih: 14.12.2007 02:32
tsk