Enerji

Türkiye Elektrik Dağıtımı A.Ş.(TEDAŞ)’ın kuruluşu.Önceleri ülkemizin elektrik sektöründe yabancı şirketler görev almışlardır. 1935 yılında Etibank ve Elektrik Etüt İdaresi kurulmuş ve mevcut tesisler belediyeler tarafından işletilmeye başlanmıştır. Daha sonraki yıllarda, önce İller Bankası sonra Devlet Su İşleri kurulmuş ve elektrik enerji sektörüne hizmet vermişlerdir.
1950’den sonraki yıllarda ise imtiyazlı şirketler aracılığıyla özel sektörün de elektrik enerjisi alanında görev alması sağlanmıştır. Bugün de elektrik enerjisi sektörüne hizmet veren Çukurova A.Ş. ile Antalya ve havalisi Kepez elektrik A.Ş. bu yıllarda çalışmaya başlamıştır. 1970 yılında çıkarılan 1312 sayılı kanunla elektrik üretimi-iletimi dağıtımı ve Ticaretini yapmak üzere sermayesi devlete ait (KİT) kamu iktisadi teşebbüsü olarak (TEK) Türkiye Elektrik Kurumu kurulmuştur. Şehir, köy ve kırsal elektrifikasyon, 1982 yılında çıkarılan kanunla TEK’e devredilmiştir. 1984 yılında çıkarılan 3096 sayılı kanunla, enerji sektöründe ilgili mercilerden gerekli izin alınarak, kuracağı şirkete göre, enerji üretimi ile birlikte, iletim ve dağıtım hizmetlerini de yapması imkanı sağlamıştır.
Rize İli’nin Enerjilendirilmesi:
Rize ili 154kw. Enterkonekte sistemden,Hopa-Bayburt ve Trabzon üzerinden beslenmektedir. İlimize, Ardeşen, Çayeli, Rize, İyidere 154kw. Trafo merkezlerinden enerji enjekte edilmektedir. Ayrıca İkizdere ilçesinde 15 MW kurulu gücü olan (HES) hidro elektrik santrali mevcuttur. Üretilen enerji 5/66 kw. trafosundan ulusal sisteme irtibatlandırılmıştır. Rize ilimizin kurulu gücü 252 MVA’dır

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 535
favori
like
share
0DeJaYéS0 Tarih: 27.12.2007 23:07
t$k'Ler....