Karabük Merkez

Karabük ilinin merkez ilçesidir. 2000 yılı nüfus sayımına göre nüfusu 100.749'dur.2007 yılı adrese dayalı nüfus sayımının kesin olmayan sonucuna göre il merkezi nüfusu 96,000'e düşmüştür.

Karabük Safranbolu'nun tarihsel evleri sayesinde ismini duyurmuş. Demir Çelik Fabrikaları sayesinde geniş bir iş sahası oluşturularak Karabük'ün gelişimi sağlanmıştır.


Karabük Demir-Çelik Fabrikası Karabük Demir Çelik Fabrikası Karabük'de bulunmaktadır.Ayrıca Karabük Türkiye'nin ilk Demir Çelik fabrikası kurulan yerleşim bölgesi unvanını taşımaktadır.Karabük kenti,kurulan Demir Çelik Fabrikalarıyla hızla gelişmiş ve büyük bir kalkınma örneği yaratmıştır.


"Karabük" adının kaynağı Karabük, adını üzerinde yaşadığı coğrafi ortamdan almıştır. “Kara” ve “Bük” sözcükleri, kara çalılık yer anlamında, Karabük adının oluşumuna kaynaklık yapmıştır. Bu topraklarda yaşayan Türkmen toplulukları, Karabük cemaati adını bu biçimde almışlardır. Türkiye’de 14 yer ve mevki adının bugün Karabük şeklinde geçmesi, cemaatlerin bu topraklardan diğer yerlere göç ettiği görüşünü kuvvetlendirmektedir.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 740
favori
like
share