ATATÜRK ODASI

1925 yılı Ağustos'un 2. Gün Çankırı'yı ziyaretleri ile şereflendirilen ulu önder ATATÜRK gerek Çankırı'dan Kastamonu'ya, Şapka Inkılabı için giderken, gerekse geri dönüşünde, okulumuz binasında misafir edilmişlerdir. Giderken okulumuz salonunda adına verilen yemeğe katılmış fazla durmadan Kastamonu'ya hareket etmiştir. Geri dönüşlerinde ise adı geçen tarihte, geceyi şimdiki Atatürk odasında geçirmişlerdir.
Misafir oldukları zamandan bugüne kadar hayatta kalan büyüklerimizden öğrendiğimize göre kendisine sofrada Ankara'dan getirilen buz ikram edilmiş, ayrıca Çankırılılar tarafından hemen tahta bir banyo küveti yapılarak hizmetine verilmiş, hatta yeni boyanan tahta boyasıyla sırtı boyandığından kızmamış, aksine bu ince düşünceden dolayı Çankırılılara teşekkür etmiştir. O gün Çankırı'da yaptığı konuşma Atatürk odasında asılı bulunmaktadır.
Sınıf olarak bulunan Atatürk'ün misafir kaldığı oda, 1980 senesinden sonra okulun ve idarenin imkanları ile ekteki fotograflarda görüldüğü gibi Atatürk Odası haline getirilip, hazırlanmıştır.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 674
favori
like
share
karamaz Tarih: 04.03.2008 16:10
teşekkürler çok güzel paylaşım