Karabük Batı Karadeniz bölgemizin Cumhuriyet tarihi ile kurulup , gelişen , emek kenti 78 .İlidir. İlk olarak 3 Nisan 1937 tarihinde Ülkenin ulusal sanayi adına atılan demir çelik tesisleri temeli ile bir yörenin tarihi ve talihi değişiyordu.
Ülke genelinde yaşanan milli kaynakları milli eserlere dönüştürme projesi 13 haneli köyün kaderini maddi manevi değiştirirken sosyo-kültürel boyutta kazanımlarını da beraberinde getiriyordu. Yörede fazla değil bir yıl sonra spor aktivitelerine yer verilirken yöre yazarları, şairlerinin ifadeleri ile yaşanır,özlenir, dostlukları unutulmaz bir ömür yaşanmaya başlıyordu Karabük’te..
DÜNÜM........
Edirne’den, Samsun’dan
Kars’tan, Hatay’dan ,İzmir’den
Milli kaynakları ,
Milli eserlere dönüştüren
Yürekler
Şimdi Nasır tutmuş Eller,
Çeliğin gölgesinde
Sırılsıklam terden bedenler...
Demirim ,çeliğim,
Naftalinim,kokum,
Anam, Babam, Kızanım
Bir ömrüm... Karabük’üm.
BUGÜNÜM..........
OSG/1987


YIL 1938 ; Ülkemizin kurtarıcısı ve Kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK’ÜN ebediyete intikal ettiği Ulusumuzun unutamayacağı bu yılda yine Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ‘ün emirleri doğrultusunda;
Azmi Tılabar ( DÇ Genel Müdürü)
Nimet Bara (Bankacı)
Ruşen Pilişan (Avukat)
Galip Gardam (DÇ )
Ekrem Kapralı (DÇ )
Celal Karpat ( DÇ )
Ve
Teyfik Ulusoy (DÇ ) dan oluşan ekip TDÇİ (Türkiye Demir Çelik İşletmeleri) Genel Müdürlüğü uhdesinde “ DÇ GENÇLİK KULÜBÜ’NÜ “ gri-mavi renkleri yanı sıra DÇ arması altında kurarak bugün ki kulübümüzün ilk adımını atıyorlardı.
Türk sporunda 1938 yıllarından itibaren isim duyuran Karabük ‘te ilk olarak,
• Futbol takımı antrenörlüğünü o tarihlerde Yüksek Fırın yapımında görevli İngiliz Mr.Lain ,
• Atletizm takımı antrenörlüğünü Milli atlet Faik Önen
• Güreş takımı antrenörlüğünü, Mersinli Ahmet ve Yaşar Doğu
• Boks ve atıcılık dallarında sporcu bulunduran kulübümüz yine o yıllarda Müessese Müdürü Fatin İsfendiyar’ın başkanlığında Bisiklet-Basketbol-Voleybol branşları kurulmuş ve yörede sürekli amatör branşlarda ödüller kazanarak dönem içinde ses veren kulüp olarak adını hep başa yazdırmayı bilmiştir.

İLK ETKİNLİKLER

1940 lı yıllara kadar bölgede özel müsabakalar yaparak ve özellikle 3 Nisan Karabük DÇ Fabrikaların temel atma günlerinde kendi aralarında gösteri maçları yaparak gelişen sportif çalışmalar ilk olarak 1941-1942 sezonunda resmileşti. Bu sezon bölge lig maçlarına resmen katılan gri mavi formalı DÇ amblemli ‘DÇ Gençlik Spor ‘ futbol takımı bölgede ardı arkası kesilmeyen başarılara şampiyonluklara imza atmaya başlamıştı.1942-43 , 1943 -44 sezonlarında bölgede amatör branşlarda Karabük adını hep şampiyon olarak duyuran DÇ Gençlik yine o yıllar içinde özellikle Mersinli Ahmet ve Yaşar Doğu’nun destekleri ile Güreşte de isim yapmaya başlamıştı. Ülke genelinde ve bölgede Bisiklet yarışı yapılıyor , atletizm müsabakaları Karabük’te düzenleniyordu.

1950 li yıllara gelindiğinde Karabük’te spor kökleşmeye, önem kazanmaya başlamıştı. 1952 yılında kentimizde sportif etkinliklerin yoğun yaşandığı yıllardan biri olmuştur. Ülkemizde spor yaşamın da büyük yeri olan Maraton İbrahim , Top Top Hamdi ve (Yorgancı) Selahattin Avcı önderliğinde Karabük Gençlik Spor Kulübü Kırmızı-Beyaz renkleri ile tescil ettirildi. Bu arada bölge sporuna katkı amacı ile Karabük Er Eğitim Taburu da ‘Jandarma Gücü Kulübünü’ kurmuş , 1955 yıllara kadar Karabük’te centilmence yarışa başladıkları görülmüştür.

1955 yılında Zonguldak Amatör kümelere girildiği görünür.Bu dönemde 4 sezon Karabük’e kupayı DÇ Gençlik sporun getirdiği kayıtlara girmiştir.

1968 Yıllarına kadar amatörce yaşanan zevkli ve iz bırakan karşılaşmalar sonunda Karabük gençliğinin daha aktif düşünmesi ile profesyonellik gündeme gelmiştir. Dönemin TDÇİ İdarecileri , Sendika İdarecileri ve Karabük Gençlik spor kulübü idarecileri bir araya gelerek DÇ Gençlik spor ile Karabük Gençlik sporun birleşip tek çatı altında profesyonel olarak 3.Türkiye ligine girmesi kararlaştırılmıştır.

1969 Yılında bu dilek ve temenni gerçek olmuş Karabük Gençliğin Kırmızı rengi ( kor kırmızı maden ve Türk bayrağı rengi olarak temsil ettiği için ) ile ,DÇ Gençliğin Mavi rengini ( demirin donmuş mamul rengi mai oluşu nedeni ve Demir çelik sporun mavisi olarak alındığı için) alıp , yeni renkleri olan Kırmızı-Mavili DÇ logolu amblemi ile 1969-1970 sezonunda Türkiye 3.Ligi Beyaz Gurubuna alınıyor profesyonelliğin ilk adımı Kulüp Başkanı Doğan ŞENGÜN ile atılmış oluyordu.

DÇ Karabükspor Kırmızı mavi renklerini alırken armasını da DÇ simgesinden alıyordu.
PROFESYONEL LİG

1969 / 1970 Sezonunda Türkiye III. Ligi beyaz gurupta mücadele eden DÇ Karabükspor un ilk Yönetim Kurulu Listesi
Başkan Doğan Şengün, As Başkan Dr N.Şeyhoğlu,Gn Kaptan Hamdi Dinçel,Gn Sekreter Ziyaettin Tan, Muhasip Üye Tacettin Erözgen,Tesisler-İdari Amir Mehmet Gök, YK Üyeleri Ali Hatipoğlu,Dursun Dereli,Ersal Özgüvenç,Erdoğan Çetintürk,Oral Demirbaş,Osman Eskin,Yakup Kefeli,Yusuf Acar,Mehmet Işık.dır.1969-70- III Türkiye ligi Beyaz gurup ta Başkan Doğan Şensöz ile yola Çıkan Kırmızı mavili temsilcimiz,
1970 -71 Sezonun da Türkiye III ligi mavi gurupta Mustafa Bilginer ile ses vermeye başlıyor, nitekim
1971-1972 Sezonunda III liginde büyük bir yarış vererek Şampiyon oluyor II. Türkiye ligine Mustafa Bilginer Başkanlığında tanışıyordu.
1972-73 Sezonunda Başkan Kubülay Canbay ile büyük bir mücadele veren ancak tecrübesizliğin kurbanı olarak averajla küme düşüyor,
Sezonunda Başkan Şefik Dizdar ile tekrar II Türkiye ligine çıkıyordu.
Sezonunda II Lig orta sıralarda Başkan Şefik Dizdar
1975-76-77 –78-79 Sezonlarında II lig Dursun Dereli Başkanlığında
1979-80-81-82 Dönemlerinde II lig Başkan Erdoğan Sönmez Başkanlığında,
1982-83 Sezonunda Sondan 5.sırada III ligin kaldırılması ile amatör kümeye düştü Başkan Erdoğan Sönmez-Demiray Yüce
1983-84 Sezonunda Karabük spor tarihinin en övünç duyulacak dönemlerinden biri yaşanmış Başkan Demiray Yüce ve Teknik Direktör Yüksel Aşkun ile çoğunluğu Karabük’lü gençlerden oluşan kadro tam 35 maç namağlup Şampiyon oluyor Çorlu destanı olarak hafızalarda kalan sezonda Karabükspor tekrar II lige çıkıyordu.
1984-85 Sezonunda II Türkiye Ligi C gurubunda Ural Özen-Osman Şahin ile liglere
devam ediyor,1985-86 Sezonunda C Gurubunda Ali Çıkrıkçıoğlu, ve Ahmet Eker ile lige devam ediyordu.
1986-87 Sezonunda Yaşar kaptan Çebi
1987-88 –89 Sezonlarında Sacit Korkut
1989- 90 Sezonunda Celal Çalış-Enver Karabeyoğlu
1990-91 Sezonunda Çoşkun Akten ile II lig serüvenine devam eden Kırmızı Mavili temsilcimizin 1991 sezonunda devrim niteliğinde gelişme sürecine giriyordu.
Sezonunda Başkanlığa Dursun Altıparmak üçlü saç ayağı olarak bilinen
DÇ+SENDİKA+ŞEHİR üçgeninde sporda etkili ve sorumlu bir yönetim oluşumunu Kulüp Futbolculuğunu ve Başkanlığını yapan dönemin Çelik İş Genel Başkanı Merhum Metin TÜRKER ile Birlikte yapıyordu.

Dönemin Yönetim Kurulu
Başkan Dursun Altıparmak,
2.Başkan Abdullah Şengel
Genel Sekreter Emin Karabeyoğlu
Genel Kaptan Celal Çalış
Basın Sözcüsü ve
Tesisler Sorumlusu Semih Gülen
Mali Sekreter İsmail Sürmen
Amatör Branşlar Mehmet Nergiz
YK Üyesi Ahmet Yıldırım
YK Üyesi Pehlivan Baylan
YK Üyesi Osman Nom
YK Üyesi Sedat Tokmak
YK Üyesi Mehmet Demir
YK Üyesi O.Nuri Bal
YK Üyesi M. Eren
YK Üyesi Dr Alper AKÇAM


Ayaktakiler ; M.Şencan (Denetleme Kurul Bşk) A.Yıldırım,
M.Demir,P.BAYLAN ,Kaymakam Ö.Lütfü Özaytaç;
DÇ Gn.Md.Dr A.Sezgin, Kulüp ve Bld.Bşk.D.Altıparmak,E.Karabeyoğlu, Dr. AA.Akçam
Oturanlar : M.Nergiz,S.Tokmak, C.Çalış , S.Gülen , M.Avcı (K.Md.)


İbrahim-Uğur-Ümit-İlhan-Levent-Şakir-Ali Çebi- Kaptan Tarık- Sedat-Yusuef-Hasan
1. Ligle İlk Tanışma

1992-93 Sezonunda Türkiye II liglerinde 5 gurupta oynanan karşılaşmalarda 10 takım play Off karşılaşması için ilk kez kıyasıya mücadele verdiler. Klasman gurubunda Samsun Spor ile birlikte Play Off mücadelesine katılan Karabükspor gerçekten tarihinin en parlak sezonunu yaşıyordu. Şampiyonluk ile birlikte tesisler hamlesi başlıyor , bugün ki Metin Türker Spor Kompleksi , YK Çebi İdman sahası, Cumayanı kamp merkezi, kulübe kazandırılıyor, Yenişehir DÇ Stadyumu teneke tribünleri kaldırılıp ,TDÇİ Tevsiat Montaj Müdürlüğü marifeti ile kale arkaları ve maraton tribün,basın tribünü yapımı gerçekleşiyordu.


Resim 1 YK Çebi idman sahasının açılışından
Resim 2 Metin Türker Spor kompleksi açılışından

1992-1993 sezonunda Türkiye 1.ligi (süper lig) için kadrosunu birkaç takviyesiyle güçlendiren K.Karabükspor sezona kendini 1.lige taşıyan Ali Kemal Denizci ile yola devam ediyor bir dizi şansızlıklar ve tecrübesizliklerden dolayı ilk yarıyı 7 puan ile kapatıyordu. 1992-93 sezonu Türkiye 1ligi II yarısında Karabükspora adeta düştü gözü ile bakılıyordu. Kentin üzerinde adeta kara kara bulutlar dolaşmaya başlamıştı. Bölgenin milli kaynaklardan milli eserler elde eden fabrikaları kapanacak söylemlerine Karabük halkı tüm yöre insanı ile birlikte tepkisini Karabükspor ile sembolleşip gösteriyordu. Karabük halkı Fabrikaları ve futbol takımı için ONUR MÜCADELESİNE girmişti.Tüm Ülke Karabük sporun maçlarına 2.yarı ile birlikte adeta kitlenmiş ti.Ulusun sevgilisi haline gelen temsilcimiz mücadelesini onurluca verirken Karabük ismini dolayısı ile Demir Çelik ile bütünleşip kapatılması kararına karşı şerefli bir direnç veriyordu.Emeğin temsilcisi olarak görünen ve sevgi sempati toplayan kırmızı mavililerin gösterdiği çıkış son maça kadar taktirle izleniyor ikinci yarı göreve başlayan İlyas Tüfekçi ve talebeleri özellikle cezası nedeni ile Bursa’da oynadıkları Sarıyer-Bursa karşılaşmalarından 6 puan ile döndüğünde son maçta kendi evinde Zeytinburnu sporu yenmesi halinde 1.Türkiye liginde kalacaktı. Ancak son saniyede yenilen tecrübesizlik golü sadece Karabük ve yöresini değil tüm Ülkeyi gerçekten üzmüştü.Tekrar 2.Tğrkiye ligine düşen temsilcimizin Kulüp Başkanlığını bu kez Erkan GÜLERGÜN yapıyordu.

2.Lig 4.Gurup Kulüp başkanı Erkan Gülergün (Play Off da başarılı olunamadı)
Bu genel kurulda DÇ Karabükspor olan adımız TDÇİ Karabük müessesinin özelleşmesi nedeni ile Kardemir adını alması dolayısı ile Kardemir DÇ Karabükspor olarak değişmiştir.1995-96 2 Lig 4.Gurup Kulüp Başkanı Enver Tümen (Play Off başarılı olunamadı)
1996-97 2.Lig 1.Gurup Kulüp Başkanı Metin Türker Play Off da başarılı olan temsilcimiz tekrar 1.Türkiye Ligine çıkıyor kenti mutlu ediyordu ancak tüm kent buruk bir şampiyonluk yaşıyordu. Kulübe her zaman maddi manevi destek olmuş Çelik İŞ sendikası efsane nevi Başkanı ve kulüp Başkanı M.Türker yakalandığı amansız hastalıkla mücadele için Amerika’daydı. Şampiyonluk da ona ithaf ediliyordu.1997-98 Sezonun da Türkiye 1.Ligin de başarıdan başarıya koşuluyor 1992-93 sezonunda yaşanılan tecrübesizlikler dikkate alınıyor , 2. kez çıkılan Türkiye (süper) 1.Liginde takım 10.sırada ligi tamamlarken bu başarısını da yine efsanevi başkan Metin Türker’e armağan ediyordu.
98 Sezonunda Metin Türker Başkanımızı kayıp ediyorduk.
Başkanlığa Taner Canyurt gelirken maalesef 1 lige tekrar veda ediliyordu.
1999-2000 Sezonunda Başkanlığa Öner Kölemanoğlu geliyor ancak bu sezonda Karabükspor için başarılı olmuyordu.
2001-2002 Sezonu 2.Lig 1 Klasman gurubu Başkanı Recai Başkan
2002-2003 Sezonu 2.lig 1.Klasman gurubu Başkan Atila Aygün
getiriliyor ama kulübün içinde bulunduğu maddi manevi sıkıntılar
bir türlü aşılamıyordu. Karabük halkının beklentileri tekrar 1.süper
ligi olmakla beraber , kentin tekrar Karabükspor ile övünç duyması
gereği vurgulanıyordu. Özellikle Gazeteciler Cemiyeti , ASGD (Anadolu Spor Gazetecileri Derneği Şube Başkanlığı) , Taraftarlar Derneği , Belediye Başkanlığı, Karabük Valiliği ve Kardemir Yönetim Kurulu Üyeleri , Karabük Milletvekilleri gibi spor kamuoyunu etkileyecek birimlerin söz birliği etmişçesine Çelik İş Sendikası Başkanı Feridun TANKUT’un Başkanlığa getirilmesi talebi şehrin de isteği olarak yansıyor ve 2003-2004 Sezonu ile birlikte 2004-2005-2006 sezonlarında Kulüp Başkanlığımızı H.Feridun Tankut üstleniyordu.K.Karabük sporun bu dönemde alt yapılar için tesisler kazanımı yanı sıra yaklaşık 6 sene atıl duran Y.K.Ç idman sahasının yeniden kazanımı ve yanına tesis yapımı, Bedensel engelli (Tekerlekli)Basketbol takımının Karabükspora intikalinin sağlanması ve 1.Lige taşınması kazanımları olarak görülmektedir.
TEKNİK DİREKTÖRLERİMİZ


Nazmi BİLGE Ali Kemal DENİZCİ
Atilla BİLGİN İlyas TÜFEKÇİ
İsmail KURT Akif BAŞARAN
Altan SAYGIN İsa ERTÜRK
Basri DİLİMLİ Zeynel SOYUER
Altan SANTEPE Nejat BİYADİÇ
Candemir BERKMAN Giray BULAK
Turgut KAFKAS Arda VURAL
Gürcan BERK Hasan VEZİR
Erdoğan GÜRHAN Cüneyt MEMİŞOĞLU
Ahmet KARLIKLI Orhan YÜCE
Yüksel AŞKUN Fatih ESER
Fuat KIZILTUĞ Mücahit YALÇINTAŞ
Özhan MARATON Tarık YURTTAŞ
Hikmet GALİN Mehmet KAYA
Ergün KANTARCI İlyas Tüfekçi
Suat MAMAT Ali GÜNEŞ
Mehmet BAŞAYGÜN Erdoğan Yılmaz


Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 3700
favori
like
share
hakpro Tarih: 27.08.2007 11:06
Teşekkürler