Muhterem Müslümanlar

İçinde bulunduğumuz ay, mübarek Şa''ban ayıdır. Bu ayın mübarek gecesi, dini gecelerimizden biri olan BERAT GECESİ''dir ki, önümüzdeki Pazartesi gününü Salı''ya bağlayan gecedir.

Berat: Borçtan, suç ve cezadan kurtulmak demek olan BERAET kelimesinin kısaltılmış şeklidir. Buna göre Berat Gecesi, günahlardan kurtuluş gecesidir
Berat, mükelleflerin ödediği vergi karşılığında kendilerine verilen makbuza da denir. Bu itibarla da Berat gecesi, günahlardan kurtuluş beratının yazıldığı ve mü''minlere verildiği bir gece demektir.

Berat gecesi mağfiret gecesidir. Nitekim Resul''i Ekrem (s.a.v.) Efendimiz bu geceyi Hz. Aişe Validemize tanıtırken şöyle buyurmuşlardır. "Bu gece Şa''ban''ın on beşinci gecesidir. Allah Teala bu gecede Beni kelp kabilesi koyunlarının tüyleri sayısı kadar kimseyi Cehennem''den âzât eder Fakat bu gecede kendisine şirk koşanların, müslümanlara karşı kin ve düşmanlık besleyenlerin, akrabaları ile münasebeti kesenlerin, hayât ve ihtişamlarına mağrur olanların, ana ve babalarına isyan edenlerin yüzüne bakmaz " (1)

Görülüyor ki, Allah Teala bu gecede kalıp ve kalbi ile kendisine yönelenleri ve kendisinden bağışlanmalarını isteyenleri affına mazhar buyurmaktadır. Yeter ki mü''min tam bir gönül bağlantısı ile O''na yönelmiş olsun.

Muhterem Müslümanlar!

Peygamberimiz Efendimiz bu mübarek geceyi ibadetle geçirmiş ve kıldığı namazın secdesinde söyle dua etmiştir. "Allah''ım! Azabından affına, gazabından rızana, sığınıyor. Sen''den yine Sana iltica ediyorum. Sana gereği gibi hamd etmekten acizim. Sen, Seni sena ettiğin gibi ulusun." (2)

Biz müslümanlar için çok feyizli olan bu geceyi, uyanık bir halde geçirmemizi Resul-i Ekrem Efendimiz bize tavsiye etmekte ve şöyle buyurmaktadır:

"Şa''ban ayının on beşinci gecesi olduğu zaman, o geceyi ibadetle ihya ediniz ve gündüzünü de oruçla geçiriniz. Çünkü Allah Teala o gece güneş doğuncaya kadar dünya âlemine rahmet nazarı ile tecelli eder ve buyurur ki:

— Yok mudur istiğfar eden, mağfiret edelim?
— Yok mudur rızık isteyen, rızıklandıralım?
— Yok mudur dert ve musibete dûçar olan, şifasını verelim?
— Daha ne gibi dilekleri olanlar varsa istesinler verelim." (3)

O halde biz müslümanlar bu ilahi sese kulak vermeli ve bu gibi fırsatlardan azami derecede faydalanmasını bilmeliyiz. Bu gibi geceleri gafletle geçirmemeli, bu gibi mübarek gecelerde uyanık olmalıyız. Namaz kılarak, Kur''an okuyarak, dua ederek Allah’tan af ve mağfiret dileyerek ihya etmeli ve gündüzünde de oruç tutmalıyız. Büyüklerimizi ziyaret edip ellerini öpmeli ve hayır dualarını almalıyız. Çocuklarımıza bu gecenin önemini anlatarak onların da bu geceyi ibadetle geçirmelerini sağlamalıyız. Çevremizde bulunan fakirlere, yoksullara ve kimsesiz çocuklara yardım elimizi uzatmalıyız. Ölülerimizi rahmetle anarak ruhlarım şad etmeliyiz. Dostlarımızla tebrikleşerek karşılıklı sevgi ve saygı duygularımızı aktarmalıyız.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 594
favori
like
share
HASRET46 Tarih: 14.08.2008 15:12
Allah razı olsun kardeşim...Bu gecelerde af olunmak dileği ile...Vesselam!...
VULKAN Tarih: 28.08.2007 16:52
Paylaım İçin teşekürler
DeMiR Tarih: 27.08.2007 13:36
Paylaşım için teşekkürler...

Bu mübarek gecede hepimizin günahlarının affolması dileğiyle......