KarabükTarihi ve Kültürel Değerler İslam Öncesi Eserler

· Bulak köyü Mezarlıkaltı mevkiindeki tümülüs ve Kral Mezarı Odası
· Bulak köyünde bulanan Geç Roma Dönemine ait gözetleme yeri
· Çukurca köyü Cildikısık Mahallesindeki çeşme ile Orman işletme tesislerinin merdivenle giriş kısmına yerleştirilmiş üzerinde Latince harflerle yazılı iki adet sütün, Ersoy Lokantasının bahçesinde tarihi taşlar bulunmaktadır.
· Bürnük köyü Yazıcılar Mahallesinde şahsın tarlasında yedi kayada oyulmuş kaya mezarı
· Bürnük köyünde 1 adet şarap mahzeni 3 metre kanal
· Merkez Ödemiş köyü Alman Mezarlığı olarak bilinen tümülüs ve tümülüsün kuzeybatısındaki Roma Dönemi kalıntılar
· Çakmak Dağı üzerinde 1300 metre yükseklikte bulunan Avdan Yaylasının çevresi kayalarla kaplı olup düz ve geniş olan tepe kısmında eski şehir kalıntıları vardır. Yayla, Karabük’ün güneydoğusunda bulunan Üçbaş-Davutlar-Kamış köyleri arasında kalır ve Ovacık sınırına doğru uzanır. Üçbaş köyü Güvenceağzı Tepe ile Çakmak Tepe arasında yer alan “Aşağı Sırtı Kaya Yerleşimi”, Soğanlı Vadisinden 280 metre yükseklikteki kayalık platformda yer almaktadır. Kaya içerisinde sarmal biçimde oyulmuş 64 basamaklı bir tünel ile çıkılan yerleşim alanında belli aralıklarla kayalara oyulmuş nişler, odalar ve çok sayıda küçük delikler bulunmaktadır. Odaların üst kısmında yer alan siyah duman izlerinden buranın maden eritme atölyesi olarak kullanıldığı sanılmaktadır. Ancak Afyon Seydiler’de bulunan Erken Hıristiyanlık Çağı yerleşmesiyle olan benzerliği nedeniyle buranın da Roma İmparatorluğunun son döneminde Hıristiyan dinine geçen ilk Hıristiyanların ibadet ettiği ve saklandığı bir yer olması muhtemeldir. Oldukça dik bir kayalığın ortasında yer almasının yanı sıra merdivenli tünel dışında sadece kuzeydeki dik yamaçtan girilebilen bu doğal platform, savunmaya elverişli ve Soğanlı Vadisine hakim bir noktada yer almaktadır. Bu nedenle din değiştirenler için uygun bir saklanma ve savunma yeridir. Kaya tünelin de platforma iniş-çıkıştan çok, aşağıdaki su kaynağından güvenli su sağlamak amacıyla açılmış olduğu sanılmaktadır. Zira yerleşim yerinde herhangi bir doğal su kaynağı veya sarnıç türü su deposu bulunmamaktadır.
· Çukurca Köyü Kocaağsak Mah. Ademlik mevkii, kayalık zemine sahiptir ve mezarlar zemine oyulmuştur. Kaçak kazı ile ortaya çıkarılan mezarların büyük bölümünde dromos bulunmaktadır.Nekropol alanında bulunan parçalardan Geç Roma Dönemine (M.S.3-4 yy) ait olduğu anlaşılmaktadır.
· Sipahiler köyünde Roma Dönemine ait Küre Havuzu
· Bürnük köyü Göcükbaşı Tepe mevkiinde 4 adet kaya mezarı bulunmaktadır.
· Üçbaş köyü, Güvenceağzı Tepe ile Çakmak Tepe arasında yer alan aşağı sırtında bulunan kayalıklarda doğal yollarla oluşan ya da oyularak oluşturulan mekanlar ve merdivenler bulunmaktadır. Buranın Erken Hıristiyanlık Çağına (İ.S.3-5. yy) ait olma olasılığı yüksektir.
· Kamış köyü Aşağıyaka Mahallesinde kaçak kazı sonucu ortaya çıkarılan tahminen büyük bir saray veya kilise kalıntıları bulunmaktadır.
İslamiyet Dönemi Eserleri:
· Akören köyünde tarihi çeşme
· Güneşli köyünde; Osmanlı Dönemine ait Bakibey Konağı
· Güneşli köyünde cami
· Bulak köyünde çeşitli Türk Beylikleri ve Osmanlı Dönemine ait 36 konut, 1 dükkan, 1 konak (ayan), 1 hamam, 2 cami (dibek ve cami-i kebir) bulunmaktadır.
· Çerçiler köyünde, biri Hüseyin Demir evi bitişiğinde bulunan tek çeşme ile aşağı ve yukarı çamaşırhane çeşmeleri ve çamaşırhaneleri

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 3971
favori
like
share