İmranlı


Tarihçe
İmranlı İlçesi 01 Ocak 1948 tarihinde kurulmuştur. İlçe olmasından önce Çit Bucağı iken daha sonra adı Hamitabat olarak değişmiş, Bucak olduktan sonra Zara İlçesine bağlanmış ve 1948 yılına kadar Zara İlçesinin bucağı olarak kalmıştır. Bu tarihte çıkarılan bir kanunla ilçe olmuştur.

Coğrafi Konumu
İlçenin yüzölçümü 1229 km2’dir. Deniz seviyesinden yüksekliği 1650 metre olup, Sivas İl merkezine uzaklığı 106 km’dir. Doğusu Refahiye, batısı Zara, kuzeyi Suşehri, güneyi İliç ve Divriği ilçeleri ile çevrilidir. Yazları kuru ve sıcak, kışları ise çok sert ve yağışlı geçen bir kara iklimine sahiptir. Kışları çok uzun olup, yazları ise çok kısadır.
Arazi genellikle bozkır ve tepelerden oluşmaktadır. Tarıma elverişli alanı 11.447 hektar olup, toplam orman alanı ise 6.563 hektardır. Eskiden İlçenin büyük bölümü ormanlarla kaplı iken korunması ve bakımı yapılamadığından bu gün orman sahaları yok denecek kadar azalmıştır. İklim şartlarının ağır olması ve rakımın yüksekliği sebebiyle kavak ve söğütten ve bazı meyve türlerinden başka ağaç çok zor yetişmektedir.
İlçe konum itibariyle Kızılırmak Nehri civarında yer almıştır. Türkiye’nin en uzun nehri olan Kızılırmak, ilçe sınırları içinde Kızıldağ eteklerinden doğmaktadır. Toprak verimsiz olup, en fazla arpa, buğday ve yem bitkileri ekimi yapılmaktadır.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 695
favori
like
share