HOZAT ILÇESI

İlçenin ismini eski Türk dilinde "sıçramak, hoplamak" anlamına gelen Hozmak'tan aldığı sanılmaktadır.

Hozat; kuzeyinde Ovacık, doğusunda merkez ilçe, güneyinde Pertek ve batısında Çemişgezek ilçeleriyle çevrilidir. İlçenin denizden yüksekliği 1520 m. olup, yüzölçümü 804 Km2'dir. Belediye teşkilatı 1927 yılında kurulan İlçenin merkezi Tunceli'ye 96 Km. uzaklıktadır, ulaşım il merkezine ve Elazığ'a Pertek karayolu üzerinden sağlanır.

2000 Yılı Nüfus Sayımı sonuçlarına göre İlçe merkezinin nüfusu 6589, köylerinin nüfusu 2554 kişi olup toplam nüfusu 9143'tür.

Hozat, ilin dağlık ilçelerinden biridir. İlçenin kuzeyi ve doğusu yüksek dağlarla kaplıdır. Tipik karasal iklim özelliklerinin hâkim olduğu ilçede kışlar uzun ve çetin geçer.

İlçenin dağlık bir coğrafik yapıya sahip olması nedeniyle en önemli geçim kaynağını hayvansal üretim oluşturur. İlçenin çok zengin bir floraya sahip olması, arıcılığın son yıllarda ilçenin en önemli geçim kaynağı haline gelmesini sağlamıştır.

Tarihi eserler arasında Mahsum Pak Kalesi, Ağu İçen Türbesi, İn Mağarası ve Kilisesi, Sarısaltık Türbesi ve Ziyaretgâhı sayılabilir.

En önemli akarsuları Hozat çayı, Tağar çayı ve Değirmendere çaylarıdır. İlçe zengin bir akarsu ağına sahip olup cazibeli bir doğal güzelliği mevcuttur. Yaz turizmi için ideal bir merkez niteliğindedir.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2544
favori
like
share