Dağcılık ve Doğa Yürüyüşü


İlimiz dağcılık ve doğa yürüyüşü yapılabilecek mekanlar açısından zenginlik gösterir. Özellikle resmi kurum ve kuruluşların düzenledikleri dağcılık ve doğa yürüyüşü etkinliklerinden çok sayıda insan faydalanmıştır.İl Sivil Savunma Müdürlüğü?nün dağcılık ve doğa sporları kulübü bünyesinde bugüne kadar çeşitli etkinlikler gerçekleştirilmiştir. Kulüpte Dağcılık Federasyonunca düzenlenen Dağcılık Kurslarını başarıyla bitirmiş dağcı eğitmenleri mevcuttur. Faaliyetler arasında iki kez Yıldız Dağı tırmanışı, 1 kez Ağrı Dağı tırmanışı, halkımda katılımıyla 2003 yılında Yıldız Dağı tırmanışı ve Gürün Şuğul Kanyonu ve Gökpınar gölü yürüyüş gezileri düzenlenmiştir. Yıldız dağına halktan 172 kişi, Şuğul ve Gökpınar gölü yürüyüşüne 450 kişi katılmıştır.
Dalgıçlık


İl Sivil Savunma Müdürlüğü bünyesindeki Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübünün Su Altı Branşı federasyon tarafından tescil edilmiştir. İlimizde artık dalış okulu mevcut.konuya istek duyan vatandaşlarımızın İl Sivil Savunma Müdürlüğü bünyesindeki Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübüne müracaat etmeleri gerekmektedir.

Dalış kurslarının teorik kısımları kulüp dershanesinde verildikten sonra 15 metreye kadarki dalışlar Gürün İlçesi Gökpınar gölünde, daha derin dalışlar Zara İlçesi Tödürge Gölünde yapılmaktadır. Arama kurtarma ekibimizin dalışları gece ve gündüz dalışı şeklinde devam etmektedir.


Kayak ve Kış Sporları


İl Sivil Savunma Müdürlüğü bünyesinde kayak faaliyetleri 2001 yılından beri devam etmektedir. 2002 yılında Yağdonduran mevkiinde 7 günlük kursla başlayan etkinliklerimiz, 2003 yılında Cumhuriyet Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümü öğrencileri ile birlikte bölüm hocaları nezaretinde 7 günlük kurs alınmış, 2004 yazında 5 takım normal kayak ve 5 takım trek tur kayağı ve kayak tulumlarının alınması ile birlikte faaliyetler yoğunlaşmıştır.

2005 yılı Şubat ayı içerisinde Dağcılık ve Doğa Sporları kulübümüz bünyesinde kayak branşı da tescil edilmiş olup 7 Şubat - 10 Şubat 2005 tarihlerinde Kayseri ili Erciyes kayak tesislerinde yapılan müsabakalara kulübümüz adına sporcu gönderilmiştir.Rafting


İlimiz Sivil Savunma Müdürlüğü, bünyesindeki Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübünün de katkılarıyla çeşitli faaliyetlerine devam ediyor.Dağcılık başta olmak üzere Kayak,Yamaç Paraşütü ve Rafting faaliyetleri gibi ilimizde çeşitli dallarda aktivite gösteren yetkililer,bu tür faaliyetlerin hem ilimizin tanıtımı için ve hem de bu tür sporların ilimizde de yapıldığının gösterilmesi açısından önemli olduğunu vurguladılar.

İlimizde Kızılırmak nehrinde ve Suşehri Çamlıgöze Barajının altında bulunan Suşehri Belediyesi Kum Ocağı mevkiinden başlamak üzere Niksar tarafına doğru rafting yapılabileceğini belirten yetkililer, amacımız bu tür sporların ilimizde daha da yaygınlaşmasına vesile olmaktır dediler.

İlimizin coğrafi yapısı göz önünde bulundurulduğunda, gerek tanıtım ve gerekse spor açısından bugüne kadar bu imkanların yeteri kadar değerlendirilemediği açıktır.Bu tür faaliyetler Sivas?ın hak ettiği imajı yakalaması için zincirin en önemli halkalarından biri olabilir.Yamaç Paraşütü


Sivas Sivil Savunma İl Müdürlüğü organizesinde, Fethiye den gelen bir grup tarafından yapılan deneme uçuşlarıyla, kentin yamaç paraşütü sporuna elverişli olduğu anlaşıldı. Sivas Sivil Savunma İl Müdürlüğü nün davetlisi olarak Fethiye den gelen Sky Sports kulüp yetkilileri, kentte ilk defa yamaç paraşütü denemesi yaptılar.
Yaklaşık 1500 metre yükseklikteki Kardeşler Tepesi nden Cumhuriyet Üniversitesi ne yakın bir alana kadar inen grupla, Sivil Savunma Müdürlüğü ekipleri de deneme uçuşlarına katılarak, yamaç paraşütü hakkında bilgi aldılar.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 627
favori
like
share
by_KaRizMa Tarih: 27.12.2007 19:24
TESEKURLER
karacuha Tarih: 15.12.2007 19:54
saol gardaş