ERZINCAN ATASÖZLERİ

Yöre halkı, deneyimlerini dünya görüşünü ve değerlerini, az ve öz sözle ata sözlerini yansıtır. Yöremizde sıkça kullanılan atasözlerinden bazıları şunlardır:

Bir sözü söylemeden sonuçlarını düşünmek gerekliliği "Boğaz dediğin otuz iki kerttir, düşün düşün söyle" atasözüyle anlatılır.

Elden çıkarılması istenmeyen bir şeyin, tehlikeye açık durumlardan uzak tutulması gerekliliği [COLOR="yellowgreen"]“Dere yanında tarla alma sel için, kırkından sonra kız alma el için" atasözüyle anlatılır.

Amacına ulaşmak için sabreden kişinin, bunun karşılığını göreceği [COLOR="yellowgreen"]"Tekneyi bekleyen çöreği yer” atasözüyle vurgulanır.

Kimi kurnaz kişilerin, adı kötüye çıkmışlardan daha zararlı olabileceği [COLOR="yellowgreen"]"Kurdun adı yamana çıkmış, tilki vardır baş kesen" atasözüyle anlatılır.

[COLOR="yellowgreen"]“Az ateş çok odun yakar" atasözü, küçük bir tehlikenin, elverişli ortamda büyük zararlar doğuracağını vurgular.

Tehlikeli bir durum ortaya çıktığında, ondan uzak kalmanın yollarını aramak gerekliliği[COLOR="yellowgreen"] “Baktın kar havası, eve gel kör olası” atasözüyle dile getirilir.

Bir kimsenin ya da bir şeyin değerinin, kendisindeki niteliklerle artacağı, [COLOR="yellowgreen"]“Bıçağı kestiren kendi suyu, insanı sevdiren kendi huyu" atasözüyle belirtilir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 4426
favori
like
share