GENÇLİK VE SPORSpor Tesislerinin Durumu:

Futbol sahaları: İl spor tesisleri bakımından şanslı iller arasındadır. Merkez ilçe de 6000 kişi kapasitesiteli çim kaplama 13 Şubat şehir Stadı, toplam 2000 kişi kapasiteli 4 adet çim futbol sahası bulunmaktadır. Tüm ilçelerde futbol sahaları beldelerde ve büyük köylerde semt futbol sahları bulunmaktadır.Kapalı spor salonları: 1500 kişilik parke kaplama 13 Şubat ve 750 kişi kapasiteli kauçuk kaplama Yıldırım Akbulut kapalı spor salonları, salon sporları yapmak isteyenler için uygun ortamı sağlamaktadırlar. Refahiye ve Üzümlü ilçelerin de 500’er kişi kapasiteli kapalı spor salonları mevcuttur. Ayrıca öğrenci sayısı yeterli olan okulların kapalı spor salonları bulunmaktadır.Diğer spor tesisleri: 86 yataklı 1 adet kamp eğitim merkezi, 500 kişi kapasiteli 1 adet cirit sahası, merkez Ekşisu Mevkiinde atış poligonu ( Trap-Sket ), merkezde Havalı Silahlar atış poligonu, Terzi Baba mevkiinde 1 adet atletizm pisti, Merkez Esentepe mevkiinde 1 adet atletizm pisti mevcuttur. Refahiye Sakaltutan mevkiinde Kayak tesisi ve 64 yataklı otel bulunmaktadır. İl merkezinde 1 adet olimpik kapalı yüzme havuzu inşaat halindedir.

Spor kulüpleri, sporcu ve spor adamlarının sayıları:

İlimizde faaliyet gösteren kulüp ve lisanslı sporcu sayıları yıllar itibariyle sürekli artış göstermektedir. İl de çeşitli branşlarda 41 spor kulübü faaliyet göstermektedir. Kulüplerin büyük bir çoğunluğu futbol branşında faaliyet göstermektedir. Kulüplerin 2 adeti cirit 1 adeti kayak olmak üzere 3 adeti ihtisas kulübü şeklinde kurulmuştur. Diğer kulüplerden 23 adeti müessese kulübü 10 adeti spor kulübü ve diğerleri okul spor kulüplerinden oluşmuştur.

2004 yılı itibariyle 686 bayan, 3.112 erkek olmak üzere 3.798 lisanslı sporcu bulunmaktadır. Bu sayı Türkiye sıralamasında Erzincan’ın sporcu sayısı bakımından orta sıralarda olduğunu göstermektedir.

Atıcılıkta 3, atletizmde 31, badminton da 17, basketbolda 17, bisiklette 1, boksta 3, ciritte 2, jimnastikte 1, dağcılıkta 2, güreşte 22, halterde 4, hentbolda 17, judoda 4, karatede 9, kayakta 10, masa tenisinde 14, satrançta 3, teniste 1, taekwon-doda 8, voleybolda 24 kulüp faaliyet göstermektedir.

Avcılık ve atıcılıkta 11, atletizmde 103, badminton da 56, basketbolda 22, ciritte 1, güreşte 5, halterde 8, hentbolda 45, karatede 21, masa tenisinde 11, satrançta 13, taekwon-doda 18, voleybolda 75, kano ve raftingte 17 hakem bulunmaktadır.

Avcılık ve atıcılıkta 2, atletizmde 3, badminton da 4, basketbolda 4, Jimnastik 2, bisiklet 1, güreşte 4, halterde 1, hentbolda 4, Judo 1, karatede 5, masa tenisinde 2, taekwon-doda 5, voleybolda 2, kano ve raftingte 1 antrenör bulunmaktadır

Spor faaliyetleri:

Spor dallarına göre yapılan faaliyetler aşağıdaki gibidir.

Basketbol; 2002 yılında 4 takımlı genç erkekler, 4 takımlı genç kızlar, 8 takımlı büyük erkekler ligi gerçekleştirilmiştir. İlden 2002 yılı grup müsabakalarına giden Gençlik Spor Kız ve erkek Genç takımları müsabakalarda 3. olmuşlardır.

2003 yılında 6 takımlı genç erkekler , 6 takımlı büyük erkekler ligi oluşturulmuş ve en önemlisi olarak Türkiye Basketbol Federasyonunun şeçme illerde başlattığı büyük bir organizasyon olan 12 DEV ADAM BASKETBOL OKULU ilimizde de açılmıştır. 2004 yılında 12 dev adam Türkiye şöleninde 4. olarak büyük bir başarı elde etmiştir. 12 Dev adam antrenörleri alt yapı çalışmalarında faaliyet göstermektedirler.

Atıcılık; 2002 tarihinde Denizli de düzenlenen Havalı Silahlar Federasyon Birinciliğinde Erdem Sarı Türkiye 4. olmuştur. 2004 yılında İstanbul da yapılan Gençler Türkiye şampiyonasında Erdem Sarı Türkiye 2. olarak büyük bir başarı elde etmiştir.

Badminton; İl temsilcisi olan kişi aynı zamanda federasyon teknik kurul üyesidir. Milli takım antrenörü olarak ta görev yapan antrenörümüz Murat SÖNMEZ ilimizi badminton liginde başarıyla temsil etmektedirler.

Köy Hizmetleri spor kulübü ligde faaliyet göstermektedir. Takım milli sporcuları bünyesinde barındırmaktadır. Bu sporculardan bazıları ve aldıkları dereceler aşağıdaki gibidir.

Balkan şampiyonası çift erkekler 3.sü Tayfun Okşin-Nuri Balkan

17 yaş altı Türkiye Şampiyonası çift erkekler Şampiyonu Tayfun Okşin- İlyas Özer

17 yaş altı Türkiye şampiyonası tek bayanlar 3.sü Kevser Akpınar

17 yaş altı Türkiye şampiyonası tek erkekler 3.sü Tayfun Okşin

Voleybol; Salon sporları içerisinde en çok bayan sporcunun katılımının sağlandığı branştır. 2002-2003 sezonunda 5 takımlı genç erkekler ligi, 5 takımlı büyükler ligi, 2003-2004 sezonunda 6 takımlı büyük erkekler, 5 takımlı büyük bayanlar ligi gerçekleştirilmiştir. Yeni Şeker Spor ve Üzümlü spor erkek takımları, İlimizi 3 ligde temsil edeceklerdir. İl de 44 il hakemi 1 ulusal hakem 2 ulusal aday hakem görev almaktadır.

Güreş; Ata sporumuz olan güreşin daha ileri seviyeye ulaşabilmesi için il müdürlüğü ve Şeker Spor kulübü antrenörleri yoğun bir çaba harcamaktadırlar.

İlimizin yetiştirdiği başarılı sporculardan Hüseyin GÜRSOY, İngiltere’de yapılan Dünya Şampiyonasında ülkemizi temsil etmiştir. Refik TELLİ 82-83 - 84-85 kilolarda Türkiye Şampiyonluğu ve 1984 yılı Ümitler Avrupa Şampiyonu, Mehmet ÖZSOY 79-80-81 kilolarda Türkiye şampiyonu, Ümitler Balkan Şampiyonu ve Akdeniz Oyunları Şampiyonu, Garip BAYRAM 2003-2004 yıldızlar Türkiye şampiyonu olmuşlardır. Murat TOKLU, 1950–1981 arasında yaşadı. Erzincan’ da doğdu. 4 Türkiye Şampiyonluğu, 1 Dünya Dördüncülüğü, 1 Akdeniz Olimpiyatları İkinciliği, Ordular Arası Dünya İkinciliği kazandı.


Kano rafting ve Yamaç Paraşütü: Kano ve Rafting Federasyonu Türkiye de ilk ilimizde hakemlik kursu açmıştır. İlimizi müsabakalarda 20 hakem temsil etmektedir. Federasyonun ilk resmi müsabakası olan Rafting Teşvik turnuvası il de düzenlenmiştir. Bu müsabakaya ili temsilen iki takım katılmış olup üçüncü ve dördüncü olmuşlardır.

2002 yılında Antalya’da yapılan Rafting yarışmalarına; ilimizden 1 bayan 1 erkek takımı katılmıştır. Erkek takımı 12. olurken bayan takımı 1. olmuştur. 2003 yılında Düzce’de yapılan yarışmada erkek takımımız 5., bayan takımı 2. olmuştur. 2003 yılı 2. etap yarışlarına ili Gençlik Spor Kulübü 2 takımla temsil etmiştir. Erkeklerde 4. bayanlarda 2. olmuştur.

2003 yılında Denizli’de yapılan Recep YAZOCIOĞLU yarışmasında bayan takımı 1. olmuş, erkek takımı dereceye girememiştir. 2004 yılında il de bayan milli takım kampı yapılmıştır. ilimiz sporcuları bu kampa katılmışlardır.

İl doğa sporları bakımından coğrafi konumu nedeniyle büyük potansiyele sahiptir. Bunlardan en önemlilerinden yamaç paraşütü, Çakırman ve Yaylabaşı mevkileri yamaç paraşütü atlama yerleri bakımından dünyanın sayılı merkezlerindendir. 2002 yılında Çakırman mevkiinde uluslararası yarışma yapılmıştır 24 ülkeden yaklaşık 200 sporcunun katılımıyla yapılmıştır.

Halter; Milli takım antrenörü gözetiminde haftanın beş günü antrenmanlar devam etmektedir. Başarılı çalışmalarıyla dünya şampiyonları çıkartan kulüpler ve antrenörlerin bazı dereceleri şunlardır.

İskender DEMİREL, 1999 yılında İtalya’da yapılan Avrupa şampiyonasında yıldızlarda 2. olmuştur. İlker SAĞOL Arnavutluk’ta yapılan Balkan şampiyonasına katılmıştır. Nihat TÜRKOĞLU Yunanistan’da yapılan Gençler Avrupa şampiyonasına katılmıştır. Bünyamin SUDAŞ Büyükler Dünya Şampiyonudur.

Atletizm Atletizm Federasyonu tarafından pilot olarak düzenlenen atletizm geliştirme projesine ilimiz dahil edilmiştir. Bu organizasyona Gençlik Spor, Çağlayan, Geçit Belediye spor kulüpleri katılmışlardır.

Kayak; Akbulut Kayak tesislerinde Alp disiplininde kayak yapılmaktadır. Akbulut kayak tesisleri Erzincan – Sivas Devlet Karayolu üzerinde ve Erzincan’a 42 km mesafededir. Kayak oteli ve tesisleri yaz kış tamamen açıktır. Otel 64 yatak kapasiteli olup, 100 kişilik yemek ve toplantı salonunu sahiptir. Tesiste Kış aylarında kayak kiralanmakta ve kayak kursuları düzenlenmektedir. Kış aylarında bu kurslarda yetişen öğrenciler ileride lisanslı birer sporcu olmaktadırlar.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1934
favori
like
share