arkadaşlar ninelerimizin dua okuyup suya veya sekere tuza ufluyorlar. dinimizce bu su, seker veya tuz okunmuş oldugu için şifalı olurmu çünkü duanın agızdan cıkanı değil halpten olanı makbuldur yorumlarınızı bekliyorum.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 517
favori
like
share
waluable Tarih: 25.12.2008 15:11
TŞKR
xHakanx Tarih: 13.09.2007 22:29
Dinimizin öncesinden kalma batil inanclar günümüze kadar gelmis bulunmaktadir. Arap ülkelerinde evlenenlerin anne baba evlerine el öpmeye gittiklerinde kurulan sofrada bal bulunmak zorundadir. Hayatlari tatlilikla gecsin diye.

Dinmizle alakasi olmayan batil inanclar dikkat cekmediklerinden direk olarak halk tarafindan yadirgalanmamistir. Günümüze kadar ulasan batil inanclarin ufaktan ufaga dinimize karisacagi endisesiyle Kuran-i Kerim surelerinin aciklamasinda söyle bir yorum bulunmaktadir... Peygamberimiz zamaninda evlere ön kapidan girilip arka kapidan cikilirdi. Arka kapidan giris ise sirtindan ugursuzlugu eve salmak olarak algilanirdi. Buna peygamberimiz karsi cikti ve batil inanclarin yok olmasini, dogru yolun Kuran-i Kerim`in oldugunu aciklamisti.

Yasli insanlar daha fazla bilgi sahibi insanlar demek degildir. En olgun insan, büyügünü ve kücügünü bilen, ama ayni zamanda kendisini en cok gelistiren insandir. Dinimizin en temel sarti sürekli yeni ögrenim oldugu gerekcesine dayanaraktan büyügümüz dahi olsa o kisiyi bir kenara birakalim, fazla bilgi sahibi olan insanlar daha makbuldür.

Batil inanca son verelim, bunu en saydigimiz büyügümüz yapsa dahi... Ayrica kendimizi elimizden gelidigince yetistirelim, bu yetistirmeyi bir ibadet sayarak... Ayrica hic bir dua sekere tuza yapilmaz. Onlarin hepsi nimettir. Dua sadece ve sadece yaradana yapilir ve ondan sifa beklenir. Nimet dua aleti olarak kullanilamaz.

Istemeden hatali bir laf söyleyip büyügüne karsi saygisizlik ettiysem affet. Fakat gercekler benim görüsümce bu...