TARİHÇE

Yeşilvadi Su Arıtma Tesisleri Kırıkkale, Keskin, Hasandede, Hacılar, Bahşılı, Yahşihan, Çerikli ve Sungurlu(Çorum)’nun içme, kullanma ve endüstri suyu ihtiyacını karşılamaktadır. Söz konusu merkezlerin su problemini 2030 yılına kadar uzanan bir perspektif içinde çözmek üzere inşa edilmiştir. 1984 yılında İller Bankası Genel Müdürlüğünce tesisin master plan ve fizibilite çalışmaları yapılmış ve buna göre uygulamaya geçilmiştir.
Bu planda tesisin su ihtiyacını karşılamak amacıyla Kapulukaya Barajı inşası tamamlanmış olup Ø1600 mm çapında çelik borulardan oluşan isale hatları ile arıtma tesislerine bağlantısı yapılmıştır. Tesisin kuruluş amacı tamamen yüzeysel kaynaklardan karşılanan suyu modern teknolojinin verdiği imkanlarla arıtmak ve memba suyu kalitesinde halkın kullanımına sunmaktır.

Türkiye'de inşa edilen en büyük içme suyu arıtma tesislerinden olan “Yeşilvadi İçme Suyu Arıtma Tesisi 2 ünite olarak projelendirilmiş olup her bir ünitenin kapasitesi 200.000 m³/gün dür. I. kısmı 2001 yılında bitirilerek işletmeye alınmıştır. II. kısmı ise ihtiyaca göre 2010 yılında inşa edilecektir. Türkiye’deki en büyük arıtma tesisileri arasında yer alan tesiste arıtılan su kalitesi TS 266 ve Dünya Sağlık Teşkilatı standartlarının içerisindedir.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 889
favori
like
share