DAĞLARI YAYLALARI

Dağlar

Karagüney Dağları il topraklarının kuzeyini engebelendirir. En kuzeyde Tokuş Dağı (1306 m.) vardır. Dinek Dağı, ilin orta kesiminde yer alır ve yüksekliği 1744 metredir. Küre Dağı (1552 m.) ilin batısında yer alır. Güney-batıda Karacadağ vardır. Keskin Çelebi arasında ise Behrek Dağı (1522 m.) yer alır. Bu dağların bazıları silsileler halindedir. Dinek Dağı silsilesi Çoruhözü vadisinin güneyinde Keskin ile İzzettin Köjyü arasında uzanır. Karagüney Dağı ise kuzeydoğu, güney-batı yönüne uzanır.

Bitki Örtüsü

Kırıkkale'nin doğal bitki örtüsü step bitkilerdir. Yöredeki bitkilerin büyük bir bölümü kurakçıl ve tuzcul özelliktedir.

Geven üzerlik, devedikeni gibi türler tipik örneklerdir. Kendiliğinden yetişenler oldukça zengindir. Yavşan out, karafil, papatya, sütleğen, nane, böğürtlen, ısırgan, meyan out, kuşburnu, madımak, ebegümeci, hardal, kekik dikkati çeker. Kırıkkale'nin ormanlık alanları son derece sınırlıdır. Sulakyurt, Koçubaba, Dinek dağı gibi yörelerde görülen ormanlar genelde bodur meşelerden, kısmen de ardıçtan oluşur.

Yayla ve Ovalar

Kırıkkale dağlarının hiçbiri 2000 metreye ulaşmaz. Bu yüzden yaylaların yüksekliği de 1200-1500 metre civarındadır. Hodar Dağındaki Hodar, Bedesten, Kamışlı, Sarıkaya; Koçu Dağındaki Koçu, Dinek Dağındaki Gümüş Pınar, Yeşilkaya ve Azgın Yaylaları önemlidir. Bu yaylalarda koyun ve tiftik keçileri yetiştirilir, arıcılık yapılır. Ayrıca bu yaylalarda keklik, bıldırcın, tavşan, sülün avcılığı da yapılır.

Yörede dikkati çeken ovalar Kırıkkale, Hasandede, Balışeyh, Delice, Sulakyurt Bozköy ovaları ile Keskin ilçe sınırlarında Maşat ovasıdtır. Bu ovalarda tahıl ürünleri başta olmak üzere, kavun, karpuz, sebze ve diğer meyveler üretilir.

Beğeniler: 2
Favoriler: 0
İzlenmeler: 3877
favori
like
share