TERMALCOĞRAFİ KONUMU VE YAPISIYalova ilimiz Türkiye'nin kuzey batısında,Marmara Denizinin güney doğusunda,İzmit Körfezinin başlangıcında yer almaktadır. Armutlu Yarımadasının kuzey kıyısı ile Samanlı Dağlarının kuzey eteklerinde kurulmuştur. Termal ilçesi bu coğrafi konumun güney batısında yer almaktadır.

İlçemizin kuzeyi: Marmara Denizi , doğusu: Yalova merkezi , batısı: Çınarcık ilçesi, Güneyi: Gemlik ilçesi ile çevrilidir.

İlçemiz Yalova ikliminden farklı olarak Makro Klima tipi göstermektedir. Karadeniz iklimi ile Karasal iklim arasında bir geçiş göstermektedir. İlçemizde ortalama sıcaklık 10 C°'dir. Ortalama yağış miktarı 800mm.,ortalama rüzgar hızı 2 m/sn, en hızlı rüzgar yönü kuzey batıdır. Samanlı dağlarının kuzey ve güneyinde 200-250m vadi kesintili şeritler ve parçalar halinde bulunurlar. Bu orman örtüsünün birleşimine giren unsurların büyük bir kısmı Karadeniz kıyı silsilesinin florasına dahildir. Bir kısmı ise Akdeniz florasının türü olarak görülmektedir. Yer yer karakteristik türlerine rastlanır.NÜFUS DURUMU

İlçemizin 1997 sayımına göre toplam nüfusu 4813, 2000 yılı genel nüfus sayımına göre ise 5404 olup, değişim yüzdesi %12.2'dir.Yıllık olarak %4.09 oranındadır. Bu artış depremden sonra ilçemizin, özellikle köylerimizin aldığı göçtendir. 2000 yılı genel nüfus sayımına göre merkez nüfusu 2516 , köy nüfusu ise 2888 ‘dir.

Yazın turizmin başlaması ile nüfus, özellikle ilçe merkezinde 2-3 katına kadar çıkmaktadır.Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2232
favori
like
share