Gümüşhacıköy


Amasya ilinin en batıdaki ilçesidir.Bu gün ki Gümüşhacıköy Doğu Roma İmparatorluğunun gözde şehri Etonia (M.S 140) üzerine kurulmuştur. Daha önceki adı Hacıköy iken Gümüş Nahiyesi ile adı birleştirilerek Gümüşhacıköy denmiştir.

Karadeniz Bölgesi’nde, Amasya iline bağlı ilçenin yüzölçümü 819 km2dir. Doğuda Merzifon ilçesi, güney ve batıda Çorum, kuzeyde Samsun illeriyle çevrilidir.

Amasya ilinin kuzeybatısındaki dağlık kesimde yer alan ilçe topraklarının kuzeydoğusunu Tavşan Dağı, güneybatısını Ereğli Dağı, batısını da İnegöl Dağı engebelendirir. Tavşan ve Ereğli Dağları'nın dorukları ilçe sınırları dışındadır. İlçenin orta ve doğu kesimi ovalıktır. Dağlardan inen Gümüşsuyu çayı ve Hamamözü Deresi gibi akarsular bu ovalık alanı suladıktan sonra ilçe sınırları dışında Kızılırmak ve Yeşilırmak’a katılır.


Nüfus

İlçenin nüfusu 2000 yılı genel nüfus sayımına göre, 29795 'dür. Bunun 14057'si ilçe merkezinde, 15738'i köy ve kasabalarda yaşamaktadır. Yüzölçümü ise 845 km²'dir.

İlçe merkezi Hacıyahya, Artıkabat, Cumara, Çay, Saray ve Adatepe mahallerinden oluşmaktadır.

İlçeye bağlı köyler şunlardır: AKPINAR ALÖREN BACAKOĞLU BADEMLİ BALIKLI BEDEN ÇAL ÇAVUŞ ÇETMİ ÇİFÇİOĞLU ÇİTLİ DERBENT DOLUCA DUMANLI ESLEMEZ GÜPLÜCE GÜLLÜCE GÜVENÖZÜ İMİRLER KAĞNICI KARAALİ KARACAÖREN KARAKAYA KEÇİ KILIÇASLAN KIRCA KIZIK KIZILCA KİZİROĞLU KOLTUK KONUKTEPE KORKUT KÖSELER KUTLUCA KUZALAN OVABAŞI PUSACIK SALLAR SARAYCIK SARAYÖZÜ SEKÜ YAZIYERİ

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1607
favori
like
share